powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Jedź bezpiecznie po autostradzie

Za szybko, za blisko, zbyt późno… to najczęściej słyszymy w opisach kolizji lub wypadków. Nie bez powodu – nadmierna prędkość, brak prawidłowego odstępu i nieuwaga lub zmęczenie kierowcy to najczęstsze przyczyny wypadków na autostradach w Polsce. Na autostradach, na których podczas jazdy wymagana jest szczególna uwaga i koncentracja.

Autostrada Wielkopolska uruchomiła kampanię promującą bezpieczne zachowania na drodze. W jej ramach przypomina kierowcom o prawidłowych zachowaniach za kierownicą, które zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym i mogą uchronić przed nieszczęściem.

Do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych na autostradach należą:

  • Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze
  • Niezachowanie prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu
  • Brak koncentracji, zmęczenie kierowcy

Niestety kierowców często cechuje brawura i duża skłonność do ryzyka, a w warunkach ruchu na autostradzie, gdzie wszyscy użytkownicy poruszają się z dużą prędkością, konsekwencje każdego błędu za kółkiem mogą być tragiczne – przestrzega asp. sztab. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Bezpieczeństwo użytkowników autostrady jest najważniejsze, dlatego zarządca autostrady dba o wysokiej jakości infrastrukturę drogową, zapewnia opiekę patroli autostradowych, czy liczne udogodnienia na autostradzie. Nic jednak nie zastąpi rozsądku kierowcy. W jesiennej odsłonie kampanii BRD Autostrada Wielkopolska ponownie przypomina kierowcom o podstawowych zachowaniach, które pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych, czy wręcz niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Bądź skoncentrowany

Nieprzyjemna rozmowa przez telefon, gorąca dyskusja z pasażerem, czy nerwowe ustawianie nawigacji – w czasie jazdy łatwo stracić koncentrację. Każda z tych czynności powoduje, że kierowca odrywa uwagę od bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Można temu łatwo zaradzić: nie używaj telefonu podczas jazdy, a jeśli musisz odebrać ważne połączenie, skorzystaj ze słuchawek lub systemu głośnomówiącego. Nawigację ustawiaj zawsze zanim wyruszysz w trasę. Nie spożywaj posiłków za kierownicą. Na każdym Miejscu Obsługi Podróżnych wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej znajdują się miejsca piknikowe. Tutaj napijesz się kawy, rozprostujesz kości i odpoczniesz na świeżym powietrzu.

Kontroluj prędkość

Na autostradzie nie ma takich „spowalniaczy” ruchu jak skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ostre zakręty itp. W swojej charakterystyce jest drogą zapewniającą bezpieczne rozwijanie wyższych prędkości. Nie oznacza to jednak, że można pędzić po niej z najwyższą prędkością. Przepisy pozwalają kierowcom aut osobowych w Polsce rozwinąć maksymalną prędkość na autostradach 140 km/h.

To co podnosi poziom bezpieczeństwa na autostradzie to płynna jazda i pewne prowadzenie pojazdu, a nie brawura. Doświadczenie kierowcy, bieżąca ocena sytuacji i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze przekładają się na sprawną i bezpieczną podróż oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu – mówi Michał Pabich, ekspert ds. bezpieczeństwa w spółce Autostrada Wielkopolska S.A.

Autostrada służy do szybkiego pokonywania znacznych odległości. Zdarza się, ze po przejechaniu odcinka 100 km wjedziemy w mgłę, zaskoczy nas deszcz lub, zimą, śnieg. Prawa fizyki są bezwzględne i auto poruszające się z taką samą prędkością inaczej będzie zachowywało się na mokrej, a inaczej na suchej nawierzchni. Wystarczy drobna mżawka, aby pojawiło się zjawisko aquaplaningu. Do tego zmienia się długość drogi hamowania, widoczność, obniża się szybkość reakcji jeśli kierowca jest zmęczony itp.

Słowem – prędkość, z jaką poruszamy się po autostradzie powinna być dostosowana do warunków na drodze i samopoczucia kierowcy. I to kierowca decyduje kiedy zdjąć nogę z gazu, a kiedy jechać szybciej.
Nie ma nic złego w jeździe z prędkością 120 km/h na autostradzie. Wręcz przeciwnie, jest ona bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Przy gorszych warunkach pogodowych warto tę prędkość jeszcze obniżyć, oceniając samemu jaka będzie odpowiednia.

Zachowuj odstęp

Lubisz „siedzieć” na zderzaku? Nie na autostradzie. Jest to bardzo niebezpieczne i prowadzi do wielu kolizji czy wypadków. Wystarczy że kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje i co wtedy? Pamiętaj, że jadąc maksymalną prędkością 140 km/h, pokonujesz w ciągu sekundy dystans prawie 40 metrów! Od dwóch lat eksperci BRD i propagatorzy bezpiecznej jazdy mają wsparcie w postaci przepisów: Od 1 czerwca 2021 r. minimalna odległość między pojazdami na autostradzie powinna wynosić połowę prędkości, z którą porusza się kierowca, wyrażonej w metrach. Dla przykładu, jeśli poruszasz się po autostradzie z prędkością 140 km/h, prawidłowy odstęp wynosi 70 m.

Do oceny prawidłowej odległości pomiędzy samochodami pomocne są biało-czerwone słupki rozstawione na autostradzie co 100 m. Przy prędkości 140 km/h, 70m to odstęp zbliżony do odległości między słupkami – podpowiada Marcin Kukawka, instruktor nauki jazdy oraz właściciel szkoły High Szkoła Jazdy.

Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu, warto tę zasadę stosować i tym samym przestrzegać przepisów.

Zostań na prawym pasie

W Polsce obowiązuje jazda skrajnie prawym pasem. Pozostałe pasy ruchu służą jedynie do wyprzedzania. Nie należy przedłużać jazdy lewą stroną, jeśli nie ma takiej konieczności. Z lewego pasa można dodatkowo skorzystać, by ułatwić włączenie się do ruchu pojazdowi znajdującemu się na pasie rozbiegowym.
Pasy rozbiegowe, inaczej pasy włączenia, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić osiągnięcie prędkości zbliżonej do tej, z jaką poruszają się po autostradzie inne pojazdy. Zanim wjedziesz na jezdnię główną, upewnij się, że twój samochód osiągnął właściwą szybkość.

Edukacja i jeszcze raz edukacja

Najważniejszym z wierzchołków trójkąta BRD jest kierowca (pozostałymi są droga i jej otoczenie oraz pojazd). To on decyduje z jaką prędkością pojedzie, czy zachowa odstęp, skoncentruje się na drodze itp. Jedyne co można zrobić to apelować do jego rozsądku i doświadczenia oraz edukować. Dlatego też Autostrada Wielkopolska, oprócz cyklicznych akcji związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, prowadzi od ponad 2 lat projekt Kurs jazdy na autostradzie. W jego ramach kursanci ubiegający się o prawo jazdy oraz kierowcy już posiadający uprawnienia mogą doszkolić swoje umiejętności techniki jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Odbywa się to bezpłatnie, w ramach współpracy Autostrady Wielkopolskiej z ośrodkami szkolenia kierowców i ośrodkami doskonalenia techniki jazdy.