powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

ABC kierowcy

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie na drodze. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się po autostradzie. Obowiązują one każdego z nas. Poznaj ABC kierowcy autostrady i zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady, z wyjątkiem MOP. Na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.
Przy zmianie pasa i wyprzedzaniu kierunkowskaz powinien migać dłużej niż jedno mignięcie a zmiana pasa przed wyprzedzaniem powinna nastąpić 50 m przed wyprzedzanym pojazdem.
Minimalny odstęp od pojazdu poprzedzającego powinien wynosić połowę prędkości, z jaką porusza się pojazd, wyrażoną w metrach. Na przykład przy prędkości 140 km/h minimalny odstęp powinien wynosić 70m.
Po autostradzie mogą poruszać się wyłącznie samochody i motocykle. Zabrania się jazdy po autostradzie pojazdów jednośladowych (rowerów i motorowerów), ciągników, wozów konnych oraz poruszania się osób pieszych.
Zakaz zatrzymywania samochodów przez autostopowiczów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych. Zakaz wysadzania pasażerów na autostradzie.
Zakaz przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.
W przypadku awarii pojazdu należy zatrzymać się o ile to możliwe na poboczu, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu, włączyć światła awaryjne oraz udać się do najbliższej kolumny alarmowej. Kolumny alarmowe rozmieszczone są w odległości 2 km od siebie. Aby zawiadomić służby Operatora o zaistniałym problemie wystarczy wcisnąć czerwony guzik. System informatyczny dokona lokalizacji zgłoszenia i odpowiednia pomoc pojawi się niezwłocznie. Można dokonać zgłoszenia korzystając z telefonu komórkowego dzwoniąc pod numer +48 61 83 83 112.
Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady, z wyjątkiem MOP. Na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.
Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania.
Autostrada jest przeznaczona do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h
Maksymalna prędkość (samochody ciężarowe) – 80 km/h
Maksymalna prędkość (samochody osobowe) – 140 km/h