powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

ABC kierowcy

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie na drodze. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się po autostradzie. Obowiązują one każdego z nas. Poznaj ABC kierowcy autostrady i zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady, z wyjątkiem MOP. Na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.
Przy zmianie pasa i wyprzedzaniu kierunkowskaz powinien migać dłużej niż jedno mignięcie a zmiana pasa przed wyprzedzaniem powinna nastąpić 50 m przed wyprzedzanym pojazdem.
Minimalny odstęp od pojazdu poprzedzającego powinien wynosić połowę prędkości, z jaką porusza się pojazd, wyrażoną w metrach. Na przykład przy prędkości 140 km/h minimalny odstęp powinien wynosić 70m.
Po autostradzie mogą poruszać się wyłącznie samochody i motocykle. Zabrania się jazdy po autostradzie pojazdów jednośladowych (rowerów i motorowerów), ciągników, wozów konnych oraz poruszania się osób pieszych.
Zakaz zatrzymywania samochodów przez autostopowiczów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych. Zakaz wysadzania pasażerów na autostradzie.
Zakaz przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.
W przypadku awarii pojazdu należy zatrzymać się o ile to możliwe na poboczu, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu, włączyć światła awaryjne oraz udać się do najbliższej kolumny alarmowej. Kolumny alarmowe rozmieszczone są w odległości 2 km od siebie. Aby zawiadomić służby Operatora o zaistniałym problemie wystarczy wcisnąć czerwony guzik. System informatyczny dokona lokalizacji zgłoszenia i odpowiednia pomoc pojawi się niezwłocznie. Można dokonać zgłoszenia korzystając z telefonu komórkowego dzwoniąc pod numer +48 61 83 83 112.
Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady, z wyjątkiem MOP. Na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.
Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania.
Minimalna prędkość – 40 km/h
Maksymalna prędkość (samochody ciężarowe) – 80 km/h
Maksymalna prędkość (samochody osobowe) – 140 km/h