Remont nawierzchni na węźle Poznań Krzesiny
18 czerwca 2026 r. rozpocznie się remont nawierzchni na węźle autostradowym Poznań Krzesiny (171 km A2). Inwestycja realizowana jest w…
Czytaj dalej
strona główna
A2 Świecko - Konin | Każdy kilometr ma znaczenie
Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od stanu technicznego pojazdu, ale również od kondycji kierowcy. Dlatego 25 czerwca, w godzinach od 12:00 do 19:00, na MOP-ach Rogoziniec (85 km A2, kierunek Warszawa) i Chociszewo (85 km A2, kierunek Świecko) podróżni będą mogli zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i o bezpieczeństwo swojego pojazdu.
Autostrada Eksploatacja, operator koncesyjnego odcinka autostrady A2, organizuje akcję „Masz jedno życie. Badaj się!”, zachęcającą kierowców do regularnej profilaktyki zdrowotnej. W ramach wydarzenia kierowcy i pasażerowie będą mogli bezpłatnie i anonimowo wykonać podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi oraz saturacji. Na miejscu obecni będą ratownicy medyczni, którzy pomogą zinterpretować wyniki i wskażą dalsze kroki diagnostyczne w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Wystarczy 15 minut, by sprawdzić podstawowe parametry zdrowotne takie jak ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi czy saturację. Zachęcamy kierowców zawodowych, ale nie tylko by poświęcili sobie i nam ten kwadrans. – mówi Renata Rychlewska, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Eksploatacja.
Oprócz badania zmierzchowego kierowcy będą mogli też przebadać swój wzrok pod kątem wad wzroku. Fizjoterapeuci nie tylko podpowiedzą jakie proste ćwiczenia można wykonać po długiej trasie, jak prawidłowo ustawić fotel do jazdy, ale też nauczą kierowców krótkiego automasażu. Dodatkowo uczestnicy akcji będą mogli też skorzystać z masażu przeprowadzonego na miejscu przez naszych specjalistów – wylicza Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, partnera akcji.
Wyniki poprzednich akcji pokazały, że kierowcy chętnie korzystali z badań pod warunkiem zachowania anonimowości. Część z nich (obcokrajowcy w Polsce i Polacy za granicą) nie miała stałego dostępu do lekarzy. Niektórzy z badanych nie zdawali sobie sprawy ze swojego złego stanu zdrowia.
Bycie kierowcą wiąże się z ryzykiem wystąpienia między innymi chorób układu krążenia, przede wszystkim niedokrwienia serca oraz nadciśnienia tętniczego. Zawodowi kierowcy narażeni są również na ogromny stres, zmęczenie i zaburzenia wzroku – wylicza Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny z organizacji „Pomogę, bo mogę”. – Nauczymy ich prostych technik relaksacyjnych i jak obserwować swoje ciało, by w porę zareagować na niepokojące sygnały – dodaje.
Równolegle Autostrada Wielkopolska przeprowadzi akcję „Ciśnienie ma znaczenie”, w ramach której kierowcy samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych będą mogli bezpłatnie sprawdzić ciśnienie w oponach swoich pojazdów oraz skorzystać z porad mobilnych wulkanizatorów.
Specjaliści nie tylko wykonają pomiar i pomogą wyrównać ciśnienie, ale także wyjaśnią, jak prawidłowe ciśnienie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, komfort podróżowania, zużycie paliwa oraz trwałość ogumienia.
Od kilku sezonów przypominamy kierowcom, jak duże znaczenie ma odpowiednie ciśnienie w oponach. To jeden z najprostszych elementów kontroli pojazdu, który wpływa jednocześnie na bezpieczeństwo, komfort jazdy, zużycie paliwa i trwałość ogumienia. Przed wakacyjnymi wyjazdami warto poświęcić kilka minut na taką kontrolę – mówi Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej.
Prawidłowe ciśnienie w oponach ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Opony o właściwym ciśnieniu zapewniają lepszą przyczepność do nawierzchni, stabilniejsze prowadzenie pojazdu oraz krótszą drogę hamowania. Dzięki temu kierowca ma większą kontrolę nad samochodem, szczególnie podczas wykonywania nagłych manewrów czy jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.
Odpowiednie ciśnienie w oponach to jeden z warunków efektywnej i bezpiecznej jazdy, zwłaszcza na autostradzie, gdzie obowiązują wyższe limity prędkości i kontrola nad pojazdem ma duże znaczenie. Jak pokazały wyniki wcześniejszych akcji, kierowcy nie zawsze mają świadomość, że ciśnienie w oponach naprawdę wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz na koszty eksploatacji pojazdu. Dlatego kampanie, takie jak „Ciśnienie ma znaczenie”, są bardzo potrzebne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy częściej wybieramy się w dłuższe podróże – mówi Michał Średziński z firmy M&M’s mobilna wulkanizacja.
Regularna kontrola ciśnienia pozwala ograniczyć zużycie opon i paliwa. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczenia, przez co silnik musi pracować intensywniej, a pojazd zużywa więcej paliwa. Z kolei nieprawidłowo napompowane opony szybciej i nierównomiernie się zużywają, co skraca ich żywotność i może prowadzić do kosztownych awarii.
Każdy pomiar powinien obejmować również koło zapasowe. Nawet nieużywane koło z czasem traci ciśnienie, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan przed dłuższą podróżą – przypomina Maciej Kokot z firmy Kokot-Trans Mobilny Serwis TIR Naprawa i Wulkanizacja.
Odpowiednie ciśnienie w oponach ma także wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie paliwa oznacza niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego regularne sprawdzanie ciśnienia jest jednym z najprostszych działań, które kierowcy mogą podjąć, aby podróżować bardziej ekonomicznie i przyjaźniej dla środowiska.

Obie akcje odbywają się w ramach europejskiej kampanii #S(H)heWorks #ICare, której celem jest promowanie bezpieczeństwa na drogach oraz budowanie świadomości kierowców. Inicjatywa została zapoczątkowana przez francuskiego koncesjonariusza autostrad Atlandes i jest realizowana przy wsparciu europejskiego stowarzyszenia koncesjonariuszy autostrad ASECAP. Tegoroczna edycja kampanii w Polsce szczególną uwagę poświęca również zdrowiu i profilaktyce, podkreślając, że troska o własne zdrowie jest równie ważnym elementem bezpiecznej podróży jak sprawny technicznie pojazd.
Udział we wszystkich badaniach i konsultacjach jest bezpłatny i anonimowy.