powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Autostrada Wielkopolska przedłuża Kurs jazdy na autostradzie na okres zimowy

Tysiące przejechanych kilometrów, setki godzin spędzonych za kierownicą i ponad 160 kursantów przeszkolonych w zakresie praktycznej jazdy po autostradzie. To pierwsze efekty realizacji programu Kurs jazdy na autostradzie, którego inicjatorem jest Autostrada Wielkopolska.

 

Sukces Kursu Jazdy na Autostradzie sprawił, że Autostrada Wielkopolska podjęła decyzje o jego przedłużeniu na kolejne miesiące. Ośrodki Szkolenia Kierowców działające w miastach sąsiadujących z koncesyjną autostrada A2 w województwie wielkopolskim i lubuskim, cały czas mogą dołączyć do programu i wspólnie zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obecnie w akcji Autostrady Wielkopolskiej uczestniczy 35 ośrodków, które od sierpnia do końca października przeszkoliły ponad 160 kursantów.

 

– Dzięki Kursowi jazdy na autostradzie młodzi kierowcy mają okazję w praktyce, pod okiem instruktora, przećwiczyć manewry stosowane na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jesteśmy przekonani, że im więcej kursantów skorzysta z tej możliwości, tym na polskich drogach będzie bezpieczniej. Dlatego kontynuujemy współpracę z ośrodkami, które już zgłosiły się do programu i zapraszamy kolejne szkoły nauki jazdy – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

 

Podsumowując trzy miesiące funkcjonowania Kursu jazdy na autostradzie, Autostrada Wielkopolska rozstrzygnęła konkurs dla najbardziej aktywnych szkół jazdy uczestniczących w programie. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych otrzymała HigH Szkoła Jazdy Marcina Kukawki. Drugie miejsce i 7 tysięcy złotych przypadło ośrodkowi AutoSQL Marcina Ratajczaka. Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych za zdobycie trzeciego miejsca powędrowała do Wyższej Szkoły Jazdy DB Damiana Badury.

 

Kurs jazdy na autostradzie od samego początku cieszy się uznaniem Ośrodków Szkolenia Kierowców jak i samych kursantów. Program obejmuje wszystkie aspekty jazdy autostradami i drogami ekspresowymi – od prawidłowego włączania się do ruchu, zmiany pasów ruchu, właściwego sygnalizowania manewrów, po zasady korzystania z Punktów Poboru Opłat oraz Miejsc Obsługi Podróżnych. Dzięki temu kursanci bezpieczniej podejmują decyzje za kierownicą, w bardziej płynny i pewny sposób wykonują wszystkie manewry oraz są w stanie wyczuć różnice pomiędzy prędkościami w mieście i poza nim. Ponadto poruszanie się po autostradach i trasach szybkiego ruchu najlepiej uczy zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy autami, która zgodnie z wprowadzonymi nowymi przepisami wynosi połowę wartości widocznej na liczniku prędkości samochodu.

 

Podstawowy kurs nauki jazdy, przygotowujący do państwowego egzaminu, obejmuje 4 godziny jazdy poza terenem zabudowanym. Autostrada Wielkopolska jako pierwsza w kraju zainicjowała Kurs jazdy na autostradzie, zachęcając ośrodki szkolenia do wykorzystania tego czasu do praktycznej nauki jazdy po autostradzie. Powód jest prosty – tras szybkiego ruchu z roku na rok w Polsce przybywa i wszyscy kierowcy, także Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą, muszą wiedzieć jak poruszać się po nich bezpiecznie.

 

 Kurs jazdy na autostradzie to kolejne działanie, dzięki któremu realnie wpływamy na umiejętności przyszłych i obecnych kierowców poruszających się drogami o podwyższonej prędkości. Partnerskie ośrodki uczestniczące w programie mają m.in. zapewniony bezpłatny wjazd na Autostradę Wielkopolską, aby już na etapie nauki jazdy zaznajomić uczestników kursów ze specyfiką jazdy autostradą zarówno w teorii, jak i w praktyce, bo właśnie praktyka w takim przypadku jest bezcennym doświadczeniem – podkreśla Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

 

 

 

Kursanci, instruktorzy i właściciele Ośrodków Szkolenia Kierowców, ale też uczestnicy ruchu drogowego, którzy chcą poznać środowisko autostradowe i udoskonalić swoje umiejętności poruszania się po autostradzie mogą korzystać z platformy www.kursjazdynaautostradzie.pl i rejestrować się na niej. Po dopełnieniu formalności związanych ze współpracą mogą realizować praktyczne jazdy na autostradzie. Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależy od programu nauki realizowanego przez Ośrodek Szkolenia Kierowców. Więcej informacji o akcji Autostrady Wielkopolskiej można uzyskać również na profilu programu na Facebooku.

 

Kurs jazdy na autostradzie jest objęty Patronatem Honorowym Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Ruchu Drogowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Lubuskiego i Prezydenta Miasta Poznania. Ambasadorem kursu jest Tomasz Czopik, utytułowany kierowca sportowy i ekspert doskonalenia techniki jazdy