powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Uczniowie wielkopolskich szkół średnich biorą udział w Kursie jazdy na autostradzie

Uczniowie szkół średnich z Poznania i okolic biorą udział w Kursie jazdy na autostradzie. Autostrada Wielkopolska, dzięki współpracy z Policją oraz instruktorami nauki jazdy realizuje zajęcia poszerzające wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się autostradami i drogami szybkiego ruchu.

Wg danych CEPiK w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku uprawnienia do kierowania pojazdami w Poslce zdobyło ponad 270 tysięcy osób. Ci młodzi kierowcy mają do dyspozycji ponad 1750 km autostrad, po których, w większosci przypadków, nie jechali wcześniej wraz z instruktorem – podstawowy kurs na prawo jazdy obemuje 4 godziny jazdy poza terenem zabudowanym, na trasie o dopuszczalnej prędkosci powyżej 70 km/h, ale nie wymaga jazdy po autostradzie.

Dlatego Autostrada Wielkopolska realizuje program społeczno-edukacyjny Kurs jazdy na autostradzie, w ramach którego młodzi kierowcy mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy instruktora i pod jego czujnym okiem, w praktyce przećwiczyć jazdę po autostradzie. To bardzo ważne, choćby z powodu specyfiki autostrad i dróg szybkiego ruchu. W ramach Kursu jazdy na autostradzie organizuje dodatkowe zajęcia edukacyjne w szkołach średnich, aby zwiększyć świadomość młodych i przyszłych kierowców w zakresie zasad prawidłowej jazdy po autostradach o drogach szybkiego ruchu,

Jako Autostrada Wielkopolska jesteśmy profesjonalnym partnerem przyszłych i obecnych kierowców. Zależy nam na wzroście poziomu bezpieczeństwa drogowego i właśnie dlatego uruchomiliśmy Kurs jazdy na autostradzie, w którym przekazujemy niezbędną wiedzę w zakresie poruszania się autostradą. Uczestnikom programu zapewniamy wiele korzyści, które sprawią, że nauka zasad prawidłowej jazdy i samo przemieszczanie się drogami szybkiego ruchu staną się dla nich bezpiecznym i wygodnym wyborem na podróżowanie. Nieustannie rozwijamy nasz program, a naszą nową inicjatywą w szkołach średnich chcemy przybliżyć specyfikę dróg szybkiego ruchu przyszłym kierowcom – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

W ramach zajęć w szkołach przeszkolonych zostanie kilkuset uczniów z Poznania i okolic. Jedną ze szkół, która podjęła współpracę i skorzystała z dodatkowych zajęć jest Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Poznaniu.

Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie jest najczęściej szeroko podejmowany podczas lekcji, dlatego dodatkowe zajęcia na ten temat są przydatne i wartościowe dla młodzieży. Szczególnie jeśli są prowadzone w interesujący i aktywizujący sposób. Nasi uczniowie wykazywali spore zainteresowanie tematem, byli skoncentrowani, chętnie brali udział w dyskusji i z zaciekawieniem przeglądali otrzymane materiały edukacyjne. Cieszę się, że mogli wziąć udział w tych zajęciach i dowiedzieć się więcej o zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach – mówi Karolina Borowska, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Poznaniu.

Patronem programu Kurs jazdy na autostradzie jest Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Zajęcia prowadzą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz instruktorzy Ośrodka Szkolenia Kierowców High Szkoła Jazdy.

Policji, tak jak innym podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zależy przede wszystkim na tym, by na drogach było bezpiecznie. Chcemy edukować, by nie dochodziło do zdarzeń drogowych, których skutki często są tragiczne. Realizujemy wiele przedsięwzięć i akcji profilaktycznych skierowanych do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tym razem przyłączyliśmy się do projektu Autostrady Wielkopolskiej. Autostrada to droga inna niż wszystkie. Umożliwia szybką, komfortową i bezpieczną jazdę pod warunkiem, że kierowca czuje się pewnie i stosuje się do przepisów. Uważamy, że spotkania z młodymi oraz przyszłymi kierowcami w ramach tego projektu sprawią, że staną się świadomymi i odpowiedzialnymi prowadzącymi pojazdy – mówi asp. sztab. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.

Jak podkreślają instruktorzy, podniesienie bezpieczeństwa w zakresie poruszania się po autostradach jest szczególnie ważne właśnie wśród młodych kierowców, którzy podczas kursu na prawo jazdy nie mają obowiązku odbycia jazd po autostradach. Wielu z nich mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży.

Aby jazda autostradą była bezpieczna, musimy przygotowywać kandydatów na kierowców do użytkowania takich dróg. Wiedza przekazana podczas zajęć w ramach projektu Kurs jazdy na autostradzie trafi do młodych ludzi, którzy będą mogli się nią podzielić ze znajomymi czy rodzicami. Zaprezentowanie młodym ludziom zasad jazdy na autostradzie, a jednocześnie konsekwencji nieprawidłowej i niebezpiecznej jazdy, to jednak nie jedyna forma edukacji – poza teorią, zachęcamy też do zgłębienia praktyki i skorzystania z możliwości doskonalenia umiejętności na autostradzie w ramach programu – mówi Marcin Kukawka, instruktor nauki i techniki jazdy.

Naucz się pewnie i bezpiecznie jeździć

Do bezpłatnego udziału w programie Autostrada Wielkopolska zaprasza wszystkich kandydatów na kierowców kat. B, którzy chcieliby pod okiem instruktorów podnieść swoje umiejętności w zakresie poruszania się po autostradzie. Do Kursu jazdy na autostradzie można dołączyć w dowolnym momencie za pośrednictwem formularza rejestracyjnego na stronie: https://kursjazdynaautostradzie.pl/