powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Nowa organizacja ruchu na węźle Poznań Zachód

Uwaga kierowcy – na węźle autostradowym Poznań Zachód obowiązuje nowa organizacja ruchu. Zmiany dotyczą przede wszystkim pojazdów wjeżdżających na A2 w kierunku Poznania z S11 oraz S5. Wprowadzono zakaz zmiany pasa ruchu dla jadących z S11 w kierunku Poznania oraz ograniczenie prędkości do 90 km/h na dwupasowej łącznicy.

Zmiana podyktowana jest dbałością o bezpieczeństwo kierowców i zapewnieniem komfortu jazdy. Spółka Autostrada Wielkopolska z najwyższą uwagą podchodzi do kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sytuacja na autostradzie, w tym na odcinkach o zwiększonym natężeniu ruchu, jak na przykład węzły łączące autostradę z drogami S11 czy S5, są szczególnie analizowane.

Z zebranych przez Spółkę danych wynikało, że na południowej części węzła Poznań Zachód, u zbiegu łącznic prowadzących z trasy S11 od strony Piły oraz trasy S5 od strony Wrocławia, występuje zwiększona liczba kolizji. Po dokonaniu szczegółowych analiz w zakresie potoków ruchu oraz przyczyn kolizji, Autostrada Wielkopolska opracowała najpierw koncepcję, a później projekt zamienny stałej organizacji ruchu. Po zatwierdzeniu dokumentacji przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, wprowadzono zmiany.

Podstawowa modyfikacja polega na wprowadzeniu zakazu zmiany pasa ruchu na prawy dla pojazdów wjeżdżających na autostradę z trasy S11 – informują o tym odpowiednie oznakowanie poziome oraz znaki pionowe. Przy okazji wprowadzono również dodatkowe ograniczenia prędkości do 90 km/h na dwupasowej łącznicy prowadzącej w stronę Poznania oraz nad pasem wyłączenia przy jezdni północnej, a także dodatkowe symbole dróg A2, S5 i S11 umożliwiające kierowcom odpowiednio wczesne używanie właściwych pasów ruchu.