Myślimy szeroko

ABC Kierowcy

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie na drodze. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się po autostradzie. Obowiązują one każdego z nas. Dlatego wszyscy powinniśmy je znać. Poznaj ABC Kierowcy autostrady i zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady z wyjątkiem MOP na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.

Przy zmianie pasa i wyprzedzaniu kierunkowskaz powinien migać dłużej niż jedno mignięcie a zmiana pasa przed wyprzedzaniem powinna nastąpić 50 m przed wyprzedzanym pojazdem.

Podczas jazdy należy zachować odstęp od poprzedzającego auta 40 – 50 m.

Po autostradzie mogą poruszać się wyłącznie samochody i motocykle. Zabrania się jazdy po autostradzie pojazdów jednośladowych (rowerów i motorowerów), ciągników, wozów konnych oraz poruszania się osób pieszych.

Zakaz zatrzymywania samochodów przez autostopowiczów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych. Zakaz wysadzania pasażerów na autostradzie.

Zakaz przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.

W przypadku awarii pojazdu należy zatrzymać się o ile to możliwe na poboczu, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu, włączyć światła awaryjne oraz udać się do najbliższej kolumny alarmowej. Kolumny alarmowe rozmieszczone są w odległości 2 km od siebie. Aby zawiadomić służby Operatora o zaistniałym problemie wystarczy wcisnąć czerwony guzik. System informatyczny dokona lokalizacji zgłoszenia i odpowiednia pomoc pojawi się niezwłocznie. Można dokonać zgłoszenia korzystając z telefonu komórkowego dzwoniąc pod numer +48 61 83 83 112.

Zakaz zatrzymywania pojazdu na całej długości autostrady z wyjątkiem MOP na całym odcinku autostrady obowiązuje również zakaz cofania pojazdu.

Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania.

Minimalna prędkość - 40 km/h

Maksymalna prędkość (samochody ciężarowe) - 80 km/h

Maksymalna prędkość (samochody osobowe) - 140 km/h

Ważne numery telefonów

Infolinia 24/7

(koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora)

Telefon alarmowy