Wystartowała II edycja programu stypendialnego A2 DO KARIERY!

12.03.2014

Wystartowała druga edycja programu stypendialnego Autostrady Wielkopolskiej SA i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, A2 DO KARIERY, w ramach którego Spółka funduje 5-miesięczne stypendia dla 3 studentów UEP. Wysokość stypendium dla jednego studenta to 1200 zł miesięcznie.

Projekt zainaugurował briefing prasowy, w którym udział wzięli:

  • dr hab. Cezary Kochalski, prof. UEP, Prorektor ds. Strategii i Rozwoju UEP,
  • Robert Nowak, Wiceprezes Zarządu Spółki AWSA, 
  • prof. dr hab. Elżbieta Gołembska – opiekun merytoryczny projektu
  • Lidia Szyfter - ekspert reprezentujący AWSA
  • troje wyróżnionych studentów

Briefing odbył się 11 marca w Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W obecności dziennikarzy studenci, po raz pierwszy dokonali wpisu na stypendialnym blogu (dostępnym pod adresem: http://www.a2dokariery.autostrada-a2.pl). Blog stanowi unikalną platformę wymiany informacji dotyczących autostrad w Polsce oraz Europie, ma charakter otwarty, gdzie każdy może skomentować wyniki prac stypendystów i wziąć udział w dyskusji. Konstrukcja bloga pozwoli także na dodawanie komentarzy za pomocą portalu społecznościowego Facebook. Upublicznienie wyników badań pozwoli również zainteresowanym tematem internautom na aktywne uczestniczenie w projekcie badawczym.

Formuła drugiej edycji A2 DO KARIERY odbiega od pierwszej i jest wynikiem wspólnych prac ekspertów Autostrady Wielkopolskiej SA i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zależało nam na stworzeniu nieco zaskakującego, innowacyjnego projektu będącego na wysokim merytorycznym poziomie, stanowiącego zarazem ciekawe wyzwanie dla studentów oraz internautów.  W II edycji programu postawiliśmy na popularyzowanie wiedzy poprzez bloga, gdyż jak pokazują badania – 2/3 polskich internautów deklaruje, że zdarza im się czytać blogi, a 30% robi to co najmniej raz w tygodniu, co więcej twórcy blogosfery cieszą się podobnym poziomem zaufania jak dziennikarze.” – informuje Zofia Kwiatkowska, Rzecznik Prasowy Spółki AWSA.

Stypendyści zostali wybrani w drodze konkursu. Stypendium otrzymali studenci, którzy przygotowali najlepsze zdaniem komisji konkursowej krótkie materiały filmowe dotyczące konkurencyjności transportu w ruchu autostradowym na przykładzie autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl (255 km). Oceniany był przede wszystkim wkład merytoryczny i kreatywność.

„Studenci specjalności Logistyka Międzynarodowa na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej, w tym członkowie Koła Naukowego Studenckiego AELOGIK  wzięli udział w niezwykle interesującym konkursie organizowanym w ramach projektu A2 DO KARIERY. Studenci przygotowali 29 filmów, z których wybrano 3, zdaniem jury najlepsze. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i moim zdaniem umożliwił niezwykle kreatywne podejście studentów do zagadnień konkurencyjności w transporcie.” - informuje prof. dr hab. Elżbieta Gołembska z Katedry Logistyki Międzynarodowej UEP.

Komisja konkursowa nagrodziła następujących studentów:
- Anna Wanat, studentka II roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, film konkursowy: http://tiny.pl/qp52k
- Piotr Becela, student V roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, specjalność: Logistyka Międzynarodowa, film konkursowy: http://tiny.pl/qp522
- Rafał Kuźniarek, student III roku, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, specjalność: Logistyka Międzynarodowa, film konkursowy: http://tiny.pl/qp52s

Troje wybranych studentów, od marca do lipca, zgłębiać będzie tematykę dotyczącą zasad funkcjonowania autostrad w Polsce i Europie. Działania te będą odbywać się pod okiem opiekunów merytorycznych projektu: prof. dr hab. Elżbiety Gołembskiej z Katedry Logistyki Międzynarodowej UEP, wybitnego oraz cenionego eksperta, autorki i współautorki ponad 250 prac z zakresu logistyki oraz Lidii Szyfter, dyrektor technicznej projektu, reprezentującej Spółkę AWSA.

A2 DO KARIERY to odpowiedź na wyzwania przed jakimi stoi system edukacji wyższej w Polsce, czyli odejście od czysto teoretycznych wykładów i marginalizowania zajęć praktycznych. Inspiracją do stworzenia projektu były najlepsze amerykańskie szkoły biznesu m.in. Uniwersytet Harvarda, na którym program kursów buduje się z tzw. case’ów.” – komentuje Zofia Kwiatkowska, Rzecznik Prasowy Spółki AWSA.


W pierwszej edycji projektu (w roku akademickim 2012/2013) studenci uczestniczyli w miesięcznym, zamkniętym seminarium prowadzonym przez eksperta UEP, dr. Zbigniewa Bentyna oraz w cyklu wykładów prowadzonych przez pracowników Spółki AWSA. Wykłady połączone były z warsztatami.

Na profilach AWSA i UEP w mediach społecznościowych opublikowanych zostało 5 filmów stypendystów programu A2 DO KARIERY (wszystkie materiały dostępne na kanale YouTube  AWSA - http://tiny.pl/qplh9). Zakres tematyczny filmów obejmował: teoretyczne zagadnienia związanie z AWSA, wpływ autostrad na życie lokalnej społeczności, kwestie związane z ochroną środowiska, eksploatacją autostrady czy prezentacją dnia pracy w spółce AWSA.

„Bardzo się cieszę, że studenci mieli szanse skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktyką. To dla nich bardzo cenne doświadczenie, które w przyszłości może zamienić się w ofertę pracy.” – podsumowuje pierwszą edycję projektu dr Zbigniew Bentyn z Katedry Logistyki Międzynarodowej UEP.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.