Porozumienie z Ministerstwem Infrastruktury dot. warunków komercyjnych na realizację odcinka A2 do Świecka

22.12.2007

W dniu 22 grudnia 2007 r. podpisane zostało Porozumienie pomiędzy Ministrem Infrastruktury Cezarym Grabarczykiem a zarządem spółki Autostrada Wielkopolska S.A., dotyczące Ustaleń uwarunkowań komercyjnych na budowę odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka (104,5 km).

Tym samym zakończyły się trwające od lipca zeszłego roku negocjacje.

Ustalono, że do końca kwietnia 2008 r. gotowe będzie Studium Ruchu i Przychodów z Autostrady a następnie do końca czerwca 2008 r. przyjęty zostanie przez stronę rządową (Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów) oraz spółkę koncesyjną Autostrada Wielkopolska S.A., opracowanie tzw. Zamknięcie Finansowe na budowę i eksploatację autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Zamknięcie Finansowe stanowi podstawę finansową projektu i umożliwi faktyczne rozpoczęcie budowy.

Podpisane z rządem Porozumienie określa również koszty budowy zachodniego odcinka autostrady A2 na 9,66 mln EURza jeden kilometr autostrady. Koszt budowy autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko jest kosztem kompleksowym, zawiera w sobie także projekt budowlany oraz wszystkie prace przygotowawcze jakie spółka musi wykonać przed rozpoczęciem budowy. Uwzględnia także pełne wyposażenie autostrady, m.in. Punkty Poboru Opłat, Systemy Alarmowe, Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli koszt około 1,5 mln EUR/kilometr. Projekty realizowane przez inne podmioty nie uwzględniają tej niezbędnej infrastruktury.

Zgodnie z ustaleniami budowa rozpocznie się w III kwartale 2008 r. i zakończy w końcu 2010 roku. Dzięki budowie odcinka autostrady A2 do granicy z Niemcami Polska włączy się w europejska sieć autostrad.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.