PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI DR. JANA KULCZYKA

27.07.2016

29 lipca mija pierwsza rocznica śmierci dr. Jana Kulczyka. Jego nagłe odejście było dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem. Odszedł największy polski przedsiębiorca działający globalnie. Uczestniczył w rozwoju kluczowych sektorów polskiej i światowej gospodarki. Właściciel i twórca Kulczyk Holding i Kulczyk Investments, międzynarodowego domu inwestycyjnego, prowadzącego projekty w 30 krajach na czterech kontynentach.

Dr Jan Kulczyk nie tylko odegrał ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

To dzięki Jego wizji, osobistemu zaangażowaniu i uporowi, od lat setki tysięcy kierowców może korzystać z pierwszej koncesyjnej autostrady łączącej Polskę z Europą. W dniu otwarcia odcinka autostrady do granicy z Niemcami, mówił, że dzięki temu projektowi połączył Stryków z Lizboną.

Ale Wielkopolska zawdzięcza Jemu nie tylko autostradę. Kompania Piwowarska SA (dawniej Lech Browary Wielkopolski, których był akcjonariuszem) jest dziś w czołówce polskich producentów piwa, a zachęcony przez Niego do inwestowania w Polsce koncern Volkswagen za chwilę otworzy we Wrześni, kolejną po Poznaniu, fabrykę produkującą samochody.

Wspólnie z żoną Grażyną doprowadził do powstania Starego Browaru, Centrum Biznesu i Sztuki, którego wyjątkową architekturę doceniono wieloma prestiżowymi nagrodami na całym świecie. Jako miłośnik sztuki dr Kulczyk sprowadził do niego w prezencie dla żony unikalne dzieło - rzeźbę Igora Mitoraja „Blask księżyca”. Poznańska kultura zawdzięcza dr. Janowi bardzo wiele. Wspierał i finansował przedsięwzięcia teatralne, jak chociażby Festiwal MALTA czy Transatlantyk, zaprosił na koncert do Poznania Placido Domingo, sponsorował spektakle operowe i widowiska plenerowe, które były unikatowymi wydarzeniami kulturalnymi.

Od lat z powodzeniem wspierał młodych, wyróżniających się studentów i doktorantów z poznańskich uczelni. To dzieło z powodzeniem kontynuuje dzisiaj Jego córka Dominika. Dzięki hojności rodziny Kulczyków, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu może prowadzić program stypendialny im. Jana Kulczyka stanowiący doskonały przykład współdziałania uczelni wyższej z biznesem. Dotychczas z programu skorzystało blisko 150 studentów i doktorantów.

W 2010 r. zainicjował powstanie CEED Institute, think tanku promującego osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. powołał Radę Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej Rady Doradców think tanku Atlantic Council.

Filantrop, mecenas kultury i sportu. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat prestiżowej nagrody Kisiela (1992 r.), Złotego Medalu Ojców Paulinów za szczególne zasługi dla Jasnej Góry. Laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był największym sponsorem polskiego sportu i sponsorem strategicznym reprezentacji olimpijskiej.

Jego wszystkich zasług dla kultury, sztuki, sportu, biznesu nie sposób wymienić. Był obywatelem świata, ale zawsze z sentymentem powracał do Poznania. Żył tak jakby każdy dzień miał być tym ostatnim. Kalendarz wypełniał po brzegi. Działał szybko. Nie znosił bezruchu. Kochał ludzi. Kochał życie. Był dla nas człowiekiem obdarzonym wielką wrażliwością i poczuciem humoru, wizjonerem, wymagającym ale też doceniającym szefem. Trudno uwierzyć, że już rok nie ma Go wśród nas… Tacy ludzie nie umierają, są niezniszczalni, nie przemijają.

Dr Jan Kulczyk stworzył największe działające globalnie polskie imperium biznesowe XX wieku. Dzieło to z powodzeniem kontynuują sukcesorzy przygotowani na wyzwania XXI wieku – córka Dominika i syn Sebastian.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.