Notyfikacja Komisji Europejskiej

04.12.2010

Notyfikacja Komisji Europejskiej dla strony rządowej, dotycząca udzielenia pomocy publicznej przy realizacji projektu budowy i eksploatacji autostrady A2 do Świecka.

W dniu 2 grudnia br Komisja Europejska udzieliła zgodę na tzw. pomoc publiczną dla spółki Autostrada Wielkopolska II S.A. Zgoda dotyczy budowy i utrzymania odcinka autostrady A2 między Świeckiem a Nowym Tomyślem (105,9 km).

Pomoc publiczna związana jest z systemem poboru opłat, jaki będzie funkcjonował na budowanym obecnie odcinku A2 do Świecka. Jest to system oparty o płatność za dostępność. Polega na tym, że (zgodnie z Umową na Budowę i Eksploatację) Skarb Państwa wydzierżawia AWSA II grunt pod budowę autostrady, powierzając spółce wybudowanie drogi w ciągu 2,5 roku oraz zapewnienie pełnej dostępności autostrady jej użytkownikom w okresie trwania Umowy. W zamian za to Spółka będzie otrzymywać określoną w Umowie opłatę miesięczną, która pozwoli na spłatę kredytów, pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji, bieżących kosztów Spółki i zabezpieczy zwrot zainwestowanych środków własnych akcjonariuszy. Wpływy z opłat za przejazd autostradą będą trafiać do Skarbu Państwa.

W przypadku większych kosztów utrzymania oraz remontów autostrady, Spółka  ma prawo ubiegać się o ich zwrot z tych samych publicznych środków.

Komisja Europejska wydała notyfikację biorąc pod uwagę zachowanie zasad konkurencyjności oraz uznając korzyść finansową Koncesjonariusza jako uzasadnioną i proporcjonalną do poniesionych kosztów. Uznała tym samym, że państwowa pomoc nie narusza zasad obowiązujących na wspólnym rynku UE. Szczegółowej analizie poddane zostały Raporty dot. Ochrony Środowiska, których zakres prac został powiększony o 4 dodatkowe przejścia dla zwierząt. Komisja będzie nadzorować wykonanie zadań środowiskowych według opracowanego przez AWSAII oraz Generalnego Wykonawcę (Spółkę A2Strada Sp. z o.o.) programu ESAP (Environmental and Social Action Plan).

Uzyskanie notyfikacji Komisji Europejskiej stanowi warunek wypłaty pierwszej transzy kredytu przyznanego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Do tego czasu koszty budowy autostrady do Świecka są ponoszone ze środków własnych akcjonariuszy.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.