Kredyt EBI na budowę autostrady A2 do Świecka!

12.05.2009

12 maja 2009 r. Europejski Bank Inwestycyjny przyznał AWSA kredyt w wysokości 1 mld EUR z opcją na dodatkowe 200 mln EUR na budowę blisko 106-kilometrowego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami w Świecku.

To pierwsze tak wysokie zaangażowanie kredytowe EBI w projekt infrastrukturalny w Polsce. Kwota kredytu z EBI stanowi 70% wartości projektu, który szacowany jest na 1 mld 650 mln EUR. Sam koszt budowy tego odcinka wynosi 1 mld 298 mln EUR tj. 12,2 mln EUR za kilometr w pełni wyposażonej autostrady.

Równolegle prowadzone są rozmowy z bankami komercyjnymi, u których AWSA ubiega się o kredyt na pozostałą kwotę. Ostateczne podpisanie umów kredytowych, czyli tzw. Zamknięcie Finansowe, które umożliwi faktyczne rozpoczęcie budowy planowane jest na 30 czerwca 2009 r.

Odcinek A2 do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej. Autostrada zostanie oddana do użytku kompleksowo z pełnym wyposażeniem, m.in. Punktami Poboru Opłat, Systemem Alarmowym, Miejscami Obsługi Podróżnych. Generalnym wykonawcą projektu będzie firma Strabag Austria.
Harmonogram budowy uzgodniony z rządem zakłada oddanie autostrady do użytku jeszcze przed mistrzostwami EURO 2012.

Zakres projektu obejmuje:

  • 105,9 km nowej autostrady o nawierzchni betonowej, w tym 18,8 km przebudowy istniejącej drogi krajowej Nr 2
  • 6 mostów i wiaduktów - docelowo 86
  • 2 Obwody Utrzymania Autostrady (Ilanka, Biały Mur)
  • 6 pełnych węzłów autostradowych - docelowo 8
  • Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko)
  • 6 Miejsc Obsługi Podróżnych - docelowo 10 (Rogoziniec, Chociszewo, Koryta, Walewice, Sosna, Gnilec) wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także 4 bary i 4 stacje benzynowe
  • zamknięty system poboru opłat tj. 5 Miejsc Poboru Opłat ( 1 Plac Poboru Opłat w ciągu autostrady -Tarnawa, 4 Stacje Poboru Opłat na węzłach autostradowych – Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym) – kierowcy zapłacą za rzeczywiście przejechane kilometry pobierając bilet na autostradzie i uiszczając opłatę przy wyjeździe na węzłach;
  • pełne wyposażenie w urządzenia ochrony środowiska (zbiorniki ekologiczne, ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przepusty dla zwierząt, urządzenia bezpieczeństwa - kolumna alarmowa co 2 km, ogrodzenie autostrady na całej długości (z wyjątkiem przerw na węzłach)

Bliższe informacje: Rzecznik Prasowy AWSA – Zofia Kwiatkowska tel. (608) 479 541

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.