Korzystanie z telefonu za kółkiem czyli ostatni odcinek "Bezpieczna jazdA2. Lubię to!"

30.06.2014

Bezpieczne wakacje z Autostradą Wielkopolską SA. Korzystanie z telefonu za kółkiem czyli ostatni odcinek animowaen serii edukacyjnej "Bezpieczna jazdA2. Lubię to!"

Miesiące wakacyjne to czas, w którym dochodzi do największej liczby wypadków na drogach. W lipcu i sierpniu w 2013 roku odnotowano 7 291 wypadków, w których zginęło aż 678 osób. Oznacza to, że latem średnio co 2 godziny 1 osoba ginie w wypadku drogowym. Prawdopodobieństwo zderzenia wzrasta aż  4-krotnie (Insurance Institute for Highway Safety, 2005, USA), gdy podczas jazdy kierowca korzysta z telefonu komórkowego rozmawiając bądź pisząc sms-y. Temu zjawisku poświęcona została ostatnia już kreskówka z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.

Policja alarmuje - liczba kierowców korzystających z telefonów komórkowych w czasie jazdy gwałtownie wzrasta. W 2012 roku, 27 589 kierowców zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu w czasie jazdy, w 2013 roku było ich już aż 89 143 (wzrost o 223%!). Należy pamiętać, że kierowca rozmawiający przez telefon lub piszący sms-y  z reguły reaguje w czasie prowadzenia auta podobnie do osoby, która ma prawie promil alkoholu we krwi (badanie Millward Brown SMG/KRC).

„W ostatnim już odcinku serii „Bezpieczna jazdA2” pokazujemy, dlaczego warto przeznaczyć kilka złotych na zakup zestawu głośnomówiącego i wstrzymać się od sms-owania za kółkiem. Należy zdać sobie sprawę z tego, że korzystając z telefonu podczas kierowania nie tylko istotnie wpływamy na obniżenie swojej koncentracji, ograniczamy pole widzenia i czas reakcji, ale również narażamy siebie i innych na poważne konsekwencje w postaci utraty zdrowia czy życia. W najlepszym wypadku narażamy się na 200 zł mandatu i 5 pkt. karnych” - informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Najnowsza kreskówka zatytułowana „Korzystanie z telefonu za kółkiem" (link: http://tiny.pl/q8pjn ) kończy drugą edycję kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Podczas trwającej 2 miesiące kampanii, Autostrada Wielkopolska SA w sposób niestandardowy i nieco drastyczny, zaprezentowała zachowania będące najczęstszymi przyczynami wypadków: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłową zmianę pasa ruchu, nierespektowanie zakazu zawracania oraz cofania na autostradzie, niewłaściwego używania świateł awaryjnych, czy korzystania z telefonu komórkowego za kółkiem. Wszystkie filmiki dostępne są na kanale AWSA na YouTube (www.youtube.com/AutostradaWielkopols) oraz w mediach społecznościowych (www.facebook.com/AutostradaWielkopolska).

„Od dwóch lat Autostrada Wielkopolska konsekwentnie edukuje kierowców i wpaja godne naśladowania wzorce zachowań na autostradzie. Realizowana obecnie, druga edycja kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” jest kolejnym działaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich autostradach. Mam nadzieję, że filmy edukacyjne przyczynią się do wzrostu świadomości, zwłaszcza młodych, kierowców. Liczymy też, że poprawne nawyki polskich kierowców zostaną przeniesione na trasy wszystkich europejskich autostrad. Autostrada Wielkopolska rozpoczyna sezon BEZPIECZNYCH WAKACJI!” – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Patronat nad kończącą się kampanią „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” objął Komendant Główny Policji.
„Polskie autostrady to drogi o najwyższych parametrach i standardach technicznych. Zachęcamy do korzystania z nich zwłaszcza młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok oraz osoby starsze obawiające się o swoje bezpieczeństwo w ruchu miejskim. Apelujemy do kierowców, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, korzystajmy ze ściąg na autostradach w postaci tablic informacyjnych i pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pozostałych uczestników ruchu drogowego który wynosi od 80 do 100 metrów”– informuje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Autostrada Wielkopolska S.A., z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Stanisława Zwierzchowskiego 1 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Nowy Tomyśl – Konin, oraz Autostrada Wielkopolska II S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Dziadoszańska 10 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Świecko – Nowy Tomyśl.

Twoje dane osobowe będą przetwarzanie do celu obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń przez czas, który pozwoli nam na ich rozpatrzenie oraz zapewnienie ochrony uzasadnionego interesu administratora w przypadku ewentualnych roszczeń a także do obsługi serwisu internetowego oraz aplikacji internetowych dostarczanych przez Administratora za pośrednictwem serwisu internetowego.

Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane:
 1. pracownikom/współpracownikom Administratora upoważnionym do ich przetwarzania na polecenie Administratora,
 2. innym odbiorcom danych, w tym:
  • spółce Autostrada Eksploatacja S.A. z siedzibą w Poznaniu (60-004), ul. Głogowska 431 (podmiot przetwarzający) jako podmiotowi zajmującemu się utrzymaniem autostrady w imieniu Administratora,
  • dostawcom usług technicznych i organizacyjnych umożliwiających Administratorowi realizację obowiązków jako podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie i eksploatację autostrady (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom usług umożliwiających transakcje poboru opłat za przejazd autostradą A2);
  • dostawcom usług prawnych i doradczych w przypadku dochodzenia przez Administratora roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w przypadku obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń,
  z zachowaniem wszelkich gwarancji zapewniających bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Administrator danych nie będzie przekazywać Twoich danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługują Ci następujące prawa:
 • prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii,
 • prawo do sprostowania (poprawiania) danych,
 • prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed takim wycofaniem, co oznacza, że wycofanie zgody nie działa wstecz,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub organu będącego jego następcą.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: dane.osobowe@mail.autostrada-a2.pl

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów prawidłowej obsługi reklamacji, skargi, wniosku, zgłoszenia, nawiązania kontaktu oraz utrzymania strony internetowej. Odmowa podania danych osobowych uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na Twoją reklamację, skargę, wniosek, zgłoszenie.

Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy rozwiązania monitorujące zachowania użytkownika, które pozwalają na profilowanie jednak nie realizują zautomatyzowanego podejmowania decyzji wywołującej skutki prawne. Mechanizmy te wykorzystywane są przez Administratora w celu zarządzania oraz doskonalenia serwisów internetowych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.