Komunikat Spółki Autostrada Wielkopolska SA w sprawie raportu laboratorium drogowego GDDKiA dotyczącego jakości nawierzchni autostrady A2

18.07.2008

W dniu 18 lipca br Autostrada Wielkopolska SA otrzymała pisemną informację Laboratorium Drogowego GDDKiA nt. wyników badań jakości nawierzchni na odcinku autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem i Poznaniem.

Raport wskazuje na występowanie poprzecznych i podłużnych spękań w nawierzchni asfaltowej, które jednak nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa jazdy dla kierowców. W raporcie Laboratorium Drogowego GDDKiA czytamy, iż spękania poprzeczne wystąpiły wskutek miejscami zbyt sztywnej podbudowy bitumicznej. Zaleca się usunięcie powstałych usterek poprzez sfrezowanie na całej długości warstwy ścieralnej, naprawę spękań, przykrycie miejsc spękań specjalną siatką antyspękaniową o szerokości co najmniej 2m, a następnie ułożenie docelowych warstw nawierzchni o łącznej grubości 15 cm. Niezależny Inżynier, firma WS Atkins, wydał wcześniej podobną opinię na temat napraw gwarancyjnych na tym odcinku. AWSA po usunięciu warstwy ścieralnej a przed ułożeniem docelowych warstw nawierzchni dokona szczegółowego przeglądu technicznego stanu podbudowy bitumicznej.

Ponadto Laboratorium Drogowe GDDKiA zaleca wykonanie odwodnienia w autostradowym pasie rozdziału zarówno na odcinku A2 Nowy Tomyśl – Poznań jak i na 13-kilometrowej obwodnicy Poznania (wybudowanej przez GDDKiA w 2003 r.).

Jednocześnie informujemy, że harmonogram tzw. ciężkiego utrzymania przyjęty przez stronę publiczną oraz AWSA zakładał ułożenie docelowej konstrukcji nawierzchni po przejechaniu 6 mln tzw. osi porównawczych (samochody ciężarowe). Liczba ta została osiągnięta w maju br. czyli 5 lat szybciej w stosunku do prognozy ruchu z uwagi na wejście w życie we wrześniu 2005 r. tzw. ustawy winietowej.

Firma prowadząca w imieniu strony publicznej i prywatnej nadzór inwestorski (WS Atkins International Sp. z o.o.), zatwierdzi zakres i technologię naprawy, która nastąpi przed ułożeniem warstwy docelowej. Usunięcie usterek wykonane zostanie na koszt spółki budowlanej, w tym przypadku skandynawskiej firmy NCC. Rozpoczęcie prac planowane jest pod koniec III kwartału br.


Zarząd spółki Autostrada Wielkopolska SA

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.