European Road Deal of The Year dla projektu finansowania budowy i eksploatacji Autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl (106 km)

27.11.2010

„Transakcją Roku” obwołano dziś (27 listopada br) w Londynie finansowanie budowy i eksploatacji odcinka A2 do granicy z Niemcami.

W historycznym budynku Merchant Taylors’ Hall przedstawiciele doradców finansowych Deutsche Bank i Calyon w imieniu własnym oraz akcjonariuszy i zarządu AWSAII, odebrali prestiżową nagrodę przyznawaną co roku przez specjalistyczne renomowane czasopismo Janes’ Transport Finance w kategorii European Deal of the Year. Kapituła konkursu złożona z niezależnych ekspertów oraz dziennikarzy Janes’ Transport  Finance przyznała tę nagrodę w dowód uznania za tempo i poziom złożoności przedsięwzięcia.

„W ciągu niespełna dwóch miesięcy dopięliśmy na ostatni guzik projekt o wartości 1,6 mld Euro” – powiedział Robert Nowak, wiceprezes ds. finansów spółki-koncesjonariusza autostrady do Świecka. – „Było to bezprecedensowe tempo, które pozwoli nam oddać do użytku autostradę przez Mistrzostwami EURO 2012”.

Zamknięcie Finansowe, którego umowy podpisane zostały w dniu 29 czerwca br stanowi ostateczną akceptację instytucji finansowych kredytujących przedsięwzięcie i podstawę dla finansowania projektu co umożliwiło szybkie rozpoczęcie budowy autostrady.

Środki finansowe na realizację inwestycji do Świecka w kwocie około 1,6 mld Euro, pochodzą z trzech źródeł:

  • kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 1 mld EUR (ok. 62% wartości projektu).
  • kredytów udzielonych przez 11 zagranicznych i polskich banków komercyjnych w kwocie 400 mln Euro (ok. 26% wartości projektu); banki udzieliły dodatkowo kredytu na sfinansowanie wydatków VAT w wysokości do 150 milionów PLN. Środki finansowe na realizację inwestycji zapewniły następujące banki komercyjne: BBVA S.A., Bank Pekao S.A., BRE Bank S.A., Caja Madrid, Calyon, Deutsche Bank AG, Espirito Santo Investment, KfW IPEX-Bank GmbH, PKO BP, Societe Generale, WestLB;
  • środków własnych koncesjonariusza w kwocie 186 mln Euro stanowiących ok. 12% całkowitych kosztów realizacji, a w tym:
    • kapitału akcyjnego (50 mln euro);
    • pożyczki od akcjonariuszy (136 mln euro)

„Nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – powiedział Jan Kulczyk, główny inicjator budowy autostrady A2 w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce. „Potwierdza również, że możliwa jest efektywna współpraca rządu, sektora prywatnego i międzynarodowych instytucji finansowych, oparta na zdrowych zasadach, pełnym szacunku partnerstwie i transparentności. Dziękuję wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia za wysiłek, dzięki któremu w trudnych czasach kryzysu niemożliwe stało się możliwe”– dodał Jan Kulczyk.

Nowy odcinek autostrady będzie miał olbrzymie znaczenie dla gospodarki kraju, ułatwiając wymianę handlową i ruch osobowy między Polską i Niemcami. Ukończenie budowy i oddanie autostrady do eksploatacji planowane jest na początek 2012 r.

Dodatkowe informacje:

Zofia Kwiatkowska, Rzecznik Prasowy AWSA
Tel. +48 61 878 30 81
Kom. +48 608 479 541
e-mail: z.kwiatkowska@awsa.pl

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.