Dwa nowe węzły na autostradowej obwodnicy Poznania: Poznań Zachód i Poznań Wschód.

03.06.2012

3 czerwca o godz. 22.00 zostanie oddany do ruchu nowy węzeł Poznań Zachód łączący obwodnicę Poznania z drogą ekspresową S11. $ czerwca kierowcy będą mogliu kiorzystac z węzła Poznań wschód wraz z wpinającą się w autostradę za jego pośrednictwem drogę ekspresową S5.

3 czerwca o godz. 22 zostanie oddawany do ruchu nowy ważny strategicznie węzeł autostradowy Poznań Zachód, a kilknaście godzin później drugi węzeł Poznań Wschód. Węzły te stanowią skrajne węzły obwodnicy Poznania i wydłużają ją z 13 do 25 km. Kierowcy poruszający się pomiędzy tymi węzłami będą korzystać z bezpłatnego przejazdu.

Węzeł Poznań Zachód stanowi optymalne połączenie z lotniskiem Ławica oraz stadionem miejskim. Koszt budowy obu węzłów wyniósł blisko 100 mln PLN netto. Z uwagi na zmiany Generalnego Dyrektora Dróg i Autostrad w stosunku do zapisów Umowy Koncesyjnej w 2/3 koszt ten został sfinansowany przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA, a w 1/3 przez GDDKiA. 

Budowę węzła Poznań Zachód rozpoczęto w marcu 2011r. i został on wybudowany w docelowym zakresie, który zakłada w przyszłości podłączenie drogi ekspresowej S5 w kierunku Wrocławia bez potrzeby przeprowadzenia dodatkowej rozbudowy. Koszt budowy to 42 mln PLN netto.

Budowę węzła Poznań Wschód rozpoczęto w czerwcu 2011r. i z uwagi na bliskość węzła w stosunku do autostradowego Placu Poboru Opłat Nagradowice AWSA sfinansowała realizację trzeciego pasa ruchu pomiędzy węzłem a PPO na długości 1,5 km. Koszt budowy węzła to 53 mln PLN netto.

Wykonawcą prac w przypadku obu węzłów jest Strabag Polska, firma wyłoniona w otwartych  przetargach na realizację projektu.
Nadzór inwestorski pełniła spółka Atkins Polska.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.