Bezpieczna jazdA2. Lubię to! - czyli jak przepisowo zmieniać pasy ruchu na autostradzie

28.05.2014

Według statystyk Komendy Głównej Policji w roku 2013 jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na polskich autostradach była niewłaściwa zmiana pasa ruchu. Kolejny, trzeci odcinek animowanej serii pokazywanej w ramach akcji „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” w mocny, drastyczny sposób porusza temat poprawnego i bezpiecznego wyprzedzania na autostradzie oraz kultury jazdy. Patronat honorowy nad akcją objął Komendant Główny Policji.

W 2013 roku liczba wypadków spowodowanych nieprawidłową zmianą pasa ruchu na autostradach wzrosła o 40% w stosunku do roku 2010. Dodatkowo wielu kierowców wyprzedza nie kończąc manewru i kontynuuje podróż lewym pasem. Bohaterowie najnowszej kreskówki pokazują jak odpowiednio i bezpiecznie wyprzedzać oraz „wytykają” najczęstsze przewinienia kierowców pojawiające się przy tym manewrze. Link do filmiku: http://tiny.pl/q2nrl.

„W ramach obecnej edycji akcji realizujemy filmy o tematyce zasugerowanej przez internautów. Kierowcy często żalą się, że  użytkownicy autostrady stwarzają niebezpieczne sytuacje poprzez uporczywą jazdę lewym pasem ruchu. Na Twitterze otrzymujemy nawet zdjęcia takich przewinień! W kolejnej kreskówce poruszamy zatem temat bezpiecznej zmiany pasa ruchu oraz kulturalnej jazdy, czyli takiej, która nie stwarza zagrożenia i nie wywołuje negatywnych reakcji wśród innych kierowców. Cieszymy się również, że nasza akcja edukująca kierowców w jaki sposób bezpiecznie korzystać z autostrad, została doceniona przez Komendanta Głównego Policji, który objął całe przedsięwzięcie honorowym patronatem” - informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

„Polskie autostrady to drogi o najwyższych standardach i parametrach technicznych, które często wybaczają kierowcom błędy, lecz nie wszystkie. Najczęściej do wypadków drogowych na autostradach dochodzi z powodu nadmiernej, niedostosowanej do warunków prędkości, zmiany pasa ruchu, niezachowania bezpiecznego odstępu, zaśnięcia za kierownicą. Pamiętajmy o tym, że autostrada nie powinna być areną bicia rekordów prędkości i weryfikowania swoich możliwości za kierownicą. W pewnych sytuacjach praw fizyki oszukać nie można. Samochód poruszający się z niedozwoloną prędkością 180 km/h w ciągu 1 sekundy pokonuje odległość aż 50 m! Apelujemy też do kierowców tirów, którzy nagminnie wyprzedzają na autostradzie –  to zachowanie niedozwolone i niebezpieczne” – dodaje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

Film został wyemitowany na profilach Autostrady Wielkopolskiej SA w mediach społecznościowych (www.facebook.com/AutostradaWielkopolska; www.youtube.com/AutostradaWielkopols).

Informacje dodatkowe:
Kampania „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” wystartowała 29 kwietnia br. i porusza 5 ważnych aspektów bezpieczeństwa drogowego. Każdy wątek prezentowany jest w postaci niekonwencjonalnych kreskówek,
a ich tematyka dotyczy:
1. zakazu zawracania i cofania na autostradzie – film: http://bit.ly/1lyxrow
2. zasad właściwego używania świateł awaryjnych podczas jazdy – film: http://bit.ly/1g1vYqD
3. zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu - film: http://tiny.pl/q2nrl
4. zasad przestrzegania ograniczeń prędkości
5. zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy  

Dodatkowo na profilach Spółki w mediach społecznościowych publikowanie są porady, statystyki i wskazówki dot. bezpiecznej jazdy. W każdym tygodniu trwania kampanii, na facebookowym profilu Autostrady Wielkopolskiej odbywa się konkurs tematycznie związany z aktualnie prezentowym filmem. Akcja prowadzona będzie do 28 czerwca 2014 r. 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Autostrada Wielkopolska S.A., z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Stanisława Zwierzchowskiego 1 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Nowy Tomyśl – Konin, oraz Autostrada Wielkopolska II S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Dziadoszańska 10 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Świecko – Nowy Tomyśl.

Twoje dane osobowe będą przetwarzanie do celu obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń przez czas, który pozwoli nam na ich rozpatrzenie oraz zapewnienie ochrony uzasadnionego interesu administratora w przypadku ewentualnych roszczeń a także do obsługi serwisu internetowego oraz aplikacji internetowych dostarczanych przez Administratora za pośrednictwem serwisu internetowego.

Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane:
 1. pracownikom/współpracownikom Administratora upoważnionym do ich przetwarzania na polecenie Administratora,
 2. innym odbiorcom danych, w tym:
  • spółce Autostrada Eksploatacja S.A. z siedzibą w Poznaniu (60-004), ul. Głogowska 431 (podmiot przetwarzający) jako podmiotowi zajmującemu się utrzymaniem autostrady w imieniu Administratora,
  • dostawcom usług technicznych i organizacyjnych umożliwiających Administratorowi realizację obowiązków jako podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie i eksploatację autostrady (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom usług umożliwiających transakcje poboru opłat za przejazd autostradą A2);
  • dostawcom usług prawnych i doradczych w przypadku dochodzenia przez Administratora roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w przypadku obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń,
  z zachowaniem wszelkich gwarancji zapewniających bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Administrator danych nie będzie przekazywać Twoich danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługują Ci następujące prawa:
 • prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii,
 • prawo do sprostowania (poprawiania) danych,
 • prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed takim wycofaniem, co oznacza, że wycofanie zgody nie działa wstecz,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub organu będącego jego następcą.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: dane.osobowe@mail.autostrada-a2.pl

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów prawidłowej obsługi reklamacji, skargi, wniosku, zgłoszenia, nawiązania kontaktu oraz utrzymania strony internetowej. Odmowa podania danych osobowych uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na Twoją reklamację, skargę, wniosek, zgłoszenie.

Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy rozwiązania monitorujące zachowania użytkownika, które pozwalają na profilowanie jednak nie realizują zautomatyzowanego podejmowania decyzji wywołującej skutki prawne. Mechanizmy te wykorzystywane są przez Administratora w celu zarządzania oraz doskonalenia serwisów internetowych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.