Bezpieczna jazdA2. Lubię to! - czyli jak przepisowo zmieniać pasy ruchu na autostradzie

28.05.2014

Według statystyk Komendy Głównej Policji w roku 2013 jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na polskich autostradach była niewłaściwa zmiana pasa ruchu. Kolejny, trzeci odcinek animowanej serii pokazywanej w ramach akcji „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” w mocny, drastyczny sposób porusza temat poprawnego i bezpiecznego wyprzedzania na autostradzie oraz kultury jazdy. Patronat honorowy nad akcją objął Komendant Główny Policji.

W 2013 roku liczba wypadków spowodowanych nieprawidłową zmianą pasa ruchu na autostradach wzrosła o 40% w stosunku do roku 2010. Dodatkowo wielu kierowców wyprzedza nie kończąc manewru i kontynuuje podróż lewym pasem. Bohaterowie najnowszej kreskówki pokazują jak odpowiednio i bezpiecznie wyprzedzać oraz „wytykają” najczęstsze przewinienia kierowców pojawiające się przy tym manewrze. Link do filmiku: http://tiny.pl/q2nrl.

„W ramach obecnej edycji akcji realizujemy filmy o tematyce zasugerowanej przez internautów. Kierowcy często żalą się, że  użytkownicy autostrady stwarzają niebezpieczne sytuacje poprzez uporczywą jazdę lewym pasem ruchu. Na Twitterze otrzymujemy nawet zdjęcia takich przewinień! W kolejnej kreskówce poruszamy zatem temat bezpiecznej zmiany pasa ruchu oraz kulturalnej jazdy, czyli takiej, która nie stwarza zagrożenia i nie wywołuje negatywnych reakcji wśród innych kierowców. Cieszymy się również, że nasza akcja edukująca kierowców w jaki sposób bezpiecznie korzystać z autostrad, została doceniona przez Komendanta Głównego Policji, który objął całe przedsięwzięcie honorowym patronatem” - informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

„Polskie autostrady to drogi o najwyższych standardach i parametrach technicznych, które często wybaczają kierowcom błędy, lecz nie wszystkie. Najczęściej do wypadków drogowych na autostradach dochodzi z powodu nadmiernej, niedostosowanej do warunków prędkości, zmiany pasa ruchu, niezachowania bezpiecznego odstępu, zaśnięcia za kierownicą. Pamiętajmy o tym, że autostrada nie powinna być areną bicia rekordów prędkości i weryfikowania swoich możliwości za kierownicą. W pewnych sytuacjach praw fizyki oszukać nie można. Samochód poruszający się z niedozwoloną prędkością 180 km/h w ciągu 1 sekundy pokonuje odległość aż 50 m! Apelujemy też do kierowców tirów, którzy nagminnie wyprzedzają na autostradzie –  to zachowanie niedozwolone i niebezpieczne” – dodaje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.

Film został wyemitowany na profilach Autostrady Wielkopolskiej SA w mediach społecznościowych (www.facebook.com/AutostradaWielkopolska; www.youtube.com/AutostradaWielkopols).

Informacje dodatkowe:
Kampania „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” wystartowała 29 kwietnia br. i porusza 5 ważnych aspektów bezpieczeństwa drogowego. Każdy wątek prezentowany jest w postaci niekonwencjonalnych kreskówek,
a ich tematyka dotyczy:
1. zakazu zawracania i cofania na autostradzie – film: http://bit.ly/1lyxrow
2. zasad właściwego używania świateł awaryjnych podczas jazdy – film: http://bit.ly/1g1vYqD
3. zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu - film: http://tiny.pl/q2nrl
4. zasad przestrzegania ograniczeń prędkości
5. zasad bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy  

Dodatkowo na profilach Spółki w mediach społecznościowych publikowanie są porady, statystyki i wskazówki dot. bezpiecznej jazdy. W każdym tygodniu trwania kampanii, na facebookowym profilu Autostrady Wielkopolskiej odbywa się konkurs tematycznie związany z aktualnie prezentowym filmem. Akcja prowadzona będzie do 28 czerwca 2014 r. 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.