Autostrada A2 - AUTOSTRADĄ WOLNOŚCI

03.06.2014

W ramach obchodów upamiętniających 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce po upadku komunizmu, autostrada A2 z Warszawy do granicy z Niemcami zyska symboliczną nazwę – AUTOSTRADA WOLNOŚCI.

W ramach obchodów upamiętniających 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce po upadku komunizmu, autostrada A2 z Warszawy do granicy z Niemcami zyska symboliczną nazwę – AUTOSTRADA WOLNOŚCI. Uroczystości nadania nowej nazwy odbędą się w dniu 4 czerwca w Miejscu Obsługi Podróżnych Brwinów Południe na zachód od Warszawy. Pamiątkową tablicę odsłonią Prezydenci Niemiec, Joachim Gauck oraz Polski, Bronisław Komorowski. W wydarzeniu wezmą udział także Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Elżbieta Bieńkowska oraz dr Jan Kulczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Nadanie autostradzie A2 nazwy AUTOSTRADA WOLNOŚCI to inicjatywa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, który zaproponował, by w ramach uroczystości upamiętniających 25. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce nazwać autostradę A2 AUTOSTRADĄ WOLNOŚCI, a autostradę A1 AUTOSTRADĄ SOLIDARNOŚCI. W orędziu noworocznym Prezydent argumentował: „Polska nowymi drogami coraz lepiej łączy się ze światem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadali imię – Autostrada Wolności, tej która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód, a później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię Solidarności. Bo skrzyżowanie historycznej, międzyludzkiej, rodzinnej i narodowej solidarności z wolnością, to najsilniejsze i najpiękniejsze źródło polskiej energii, polskich sukcesów i polskich nadziei.”

Nadanie nowej, symbolicznej nazwy to kolejne wydarzenie na koncesyjnym odcinku autostrady A2 upamiętniające 25-lecie polskiej wolności. 29 maja na Węźle Jordanowo został posadzony jeden z 25 „Dębów Wolności”. Wspólna akcja sadzenia drzew-pomników historii, zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP i Lasy Państwowe, odwołuje się bezpośrednio do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Dodatkowo w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą Poznań autostrada A2 Berlin–Poznań została wybrana najważniejszym wydarzeniem ostatniego 25–lecia. Czytelnicy docenili połączenie Polski z siecią autostrad europejskich oddając na inwestycję aż 35% głosów.

Przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem inicjatywę Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy AUTOSTRADA WOLNOŚCI. Jak pokazują wyniki plebiscytu Gazety Wyborczej, w którym autostrada Poznań-Berlin zdobyła najwyższe uznanie w Wielkopolsce, nasza autostrada kojarzy się Polakom przede wszystkim z wolnością.” - komentuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.