AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA GOTOWA NA PRZYJĘCIE KIBICÓW MISTRZOSTW EURO 2012™

03.06.2012

Sfinansowanie w 2/3 budowy oraz oddanie do użytku 2 nowych ważnych strategicznie węzłów autostradowych: Poznań Wschód i Poznań Zachód z wygodnym i szybkim połączeniem z lotniskiem Poznań – Ławica oraz stadionem miejskim; pozostałe 1/3 kosztów budowy pokryła GDDKiA

• Uruchomienie w pełnym zakresie wraz ze Stacją Poboru Opłat węzła Buk
• Średnio co 50 kilometrów na autostradzie nowoczesne stacje benzynowe
• Średnio co 20 kilometrów autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych
• Nowoczesny, europejski system informacyjny dla kierowców:

  1. numer alarmowy czynny całą dobę
  2. telefoniczna i mailowa infolinia czynna 7 dni w tygodniu
  3. nowa strona internetowa w mobilnej i angielskiej wersji językowej
  4. profile na Facebook i Twitter informujące o aktualnej sytuacji drogowej na autostradziec
  5. citylighty informacyjne na wszystkich MOPach wzdłuż A2 
  6. Aktualne informacje na temat sytuacji na autostradzie nadawane są co godzinę w serwisach Polskiego Radia (Radio Merkury i Radio Zachód)

• Ulotki informacyjne dla kierowców autostrady  wydawane przez AWSA oraz we współpracy z GDDKiA, Wielkopolską i Poznańską Organizacjami Turystycznymi
• Uruchomienie nowego zamkniętego systemu poboru opłat na odcinku Poznań – Świecko – wygodnego dla kierowców
• Możliwość uiszczania opłaty za pomocą kart bankowych, kart paliwowych oraz gotówką w walutach PLN, EURO, USD

Informacje dodatkowe:

Infrastruktura 255 kilometrowego odcinka autostrady A2 Świecko – Konin

• Nowe węzły na autostradzie:

- 23 kwietnia uruchomienie węzła Buk w pełnym zakresie wraz ze Stacją Poboru Opłat

- 3 i 4 czerwca – oddanie do użytku 2 nowych węzłów autostradowych: Poznań Zachód  i Poznań Wschód wydłużających obwodnicę Poznania z 13 do 25 km; węzeł Poznań Zachód jest optymalnym dojazdem z autostrady na stadion miejski oraz lotnisko Ławica w Poznaniu. Koszt budowy obu węzłów to blisko 100 mln PLN netto z czego 2/3 sfinansowała AWSA a 1/3 GDDKiA.

• Stacje benzynowe: 255 kilometrowy odcinek autostrady A2 wyposażony jest łącznie w 10 nowoczesnych stacji benzynowych zlokalizowanych po obu stronach autostrady. 4 stacje benzynowe na nowym  106 kilometrowym odcinku do granicy z Niemcami zostały oddane do użytku 2 lata przed terminem zawartym w umowie z rządem.

• Bary, restauracje i hotele: do dyspozycji kierowców jest łącznie 10 barów i  restauracji, w tym 2 restauracje McDonald’s zlokalizowane po obu stronach autostrady w odległości 85 kilometrów od Świecka. W miejscowości Osiecza, 250 kilometrów od Świecka znajduje się hotel przyautostradowy.
• Miejsca Obsługi Podróżnych: średnio co 20 kilometrów znajdują się przyautostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych wyposażone w niezbędną infrastrukturę, m.in. parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci oraz niektóre w stacje paliw i restauracje. 

 

Serwis informacyjny dla kierowców podróżujących Autostradą Wielkopolską

• Numer alarmowy +48 61 83 83 112 do dyspozycji 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Dodatkowo co 2 kilometry wzdłuż autostrady znajdują się kolumny alarmowe pozwalające na natychmiastowy kontakt z Centrum Zarzadzania Autostradą.
• Infolinia A2 +48 504 422 022 oraz e-mail: infolinia@awsa.pl czynna 7 dni w tygodniu, od godz. 8.00 do 20.00 (opłata za połączenie jest zgodna z taryfikatorem operatora). 
• Profile Autostrady Wielkopolskiej na Facebook i Twitter: uruchomione 1 czerwca mają dostarczać bieżących informacji o sytuacji drogowej na autostradzie.
• Strona internetowa: nowa odsłona strony www.autostrada-a2.pl dostępna także w wersji mobilnej i angielskiej wersji językowej ( kalkulatorem opłat i planerem podróży)
• Serwisy dla kierowców w Polskim Radiu (Radio Merkury oraz Radio Zachód). Aktualne informacje na temat sytuacji na autostradzie nadawane co godzinę w serwisach radiowych
• Akcje ulotkowe: najważniejsze informacje w języku polskim, angielskim i niemieckim dla kierowców korzystających z autostrady, zwłaszcza tych, którzy wybierają się na mecze w Poznaniu będą rozdawane na PPO po zachodniej i wschodniej stronie Poznania (Gołuski i Nagradowice). Dodatkowe informacje o turystycznych walorach Poznania kierowcy otrzymają w wyniku wspólnej akcji Autostrady Wielkopolskiej, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Poznańskiej Organizacji Turystycznej (w językach: włoskim, chorwackim, angielskim i polskim).


Wygodny system poboru opłat Świecko – Poznań (155 km)

• Uruchomiony 23 kwietnia zamknięty system poboru opłat na odcinku Świecko - Poznań jest wygodny i przejrzysty dla kierowców. Opłata pobierana jest za rzeczywiście przejechane kilometry. Kierowcy podróżujący całym 106 km odcinkiem zatrzymują się na autostradzie wyłącznie 2 razy – pobierając bilet podczas wjazdu na autostradę i płacąc za przejazd przy wyjeździe.
• Opłatę za przejazd można uregulować gotówką w PLN, EURO lub USD (wg kursu NPB) oraz za pomocą kart paliwowych i  bankowych VISA, EuroCard, Maestro.
• Stawki opłat obowiązujące na tym odcinku to 0,20 zł brutto za 1 km przejechanej autostrady dla samochodów osobowych i motocykli oraz 0,46 zł brutto dla pojazdów pozostałych 4 kategorii.

2 nowe węzły: Poznań Zachód i Poznań Wschód oddane do użytku

• 3 i 4 czerwca oddanie do ruchu 2 nowych ważnych strategicznie węzłów autostradowych: Poznań Wschód i Poznań Zachód. Węzły te stanowią skrajne węzły obwodnicy Poznania i wydłużają ją z 13 do 25 km. Kierowcy poruszający się pomiędzy tymi węzłami będą korzystać z bezpłatnego przejazdu
• Węzeł Poznań Zachód stanowi optymalne połączenie z lotniskiem Ławica oraz stadionem miejskim. Koszt budowy obu węzłów wyniósł blisko 100 mln PLN netto. Z uwagi na zmiany Generalnego Dyrektora Dróg i Autostrad w stosunku do zapisów Umowy Koncesyjnej w 2/3 koszt ten został sfinansowany przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA, a w 1/3 przez GDDKiA
• Budowę węzła Poznań Zachód rozpoczęto w marcu 2011r. i został on wybudowany w docelowym zakresie, który zakłada w przyszłości podłączenie drogi ekspresowej S5 w kierunku Wrocławia bez potrzeby przeprowadzenia dodatkowej rozbudowy. Koszt budowy to 42 mln PLN netto
• Budowę węzła Poznań Wschód rozpoczęto w czerwcu 2011r. i z uwagi na bliskość węzła w stosunku do autostradowego Placu Poboru Opłat Nagradowice AWSA sfinansowała realizację trzeciego pasa ruchu pomiędzy węzłem a PPO na długości 1,5 km. Koszt budowy węzła to 53 mln PLN netto
• Wykonawcą prac w przypadku obu węzłów jest Strabag Polska, firma wyłoniona w otwartych  przetargach na realizację projektu. Nadzór inwestorski pełniła spółka Atkins Polska.

 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.