20 maja od godz. 22.00 rozpoczęliśmy pobór opłat na nowym odcinku A2 Świecko - Nowy Tomyśl.

21.05.2012

20 maja dobiegł końca blisko półroczny okres bezpłatnego przejazdu nowym 106km odcinkiem autostrady do granicy z Niemcami.

20 maja, od godz. 22.00 podróżujący autostradą A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla jako pierwsi zapłacili za przejazd wg stawek ustalonych przez Ministra Transportu.

Koszt przejazdu całym nowym odcinkiem dla samochodów osobowych i motocykli to 17 zł a dla pozostałych 4 kategorii pojazdów ciężarowych to jednakowa stawka w wysokości 40 zł. Stawki opłat za przejazd tym odcinkiem wynoszą dla pojazdów I kategorii 0,20 zł brutto za 1 km autostrady i odpowiednio 0,46 zł brutto dla pojazdów kategorii II, III, IV i V.

Podstawą do wyliczenia wysokości stawek jest liczący 88 km odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Rzepina. Ostatni punkt poboru opłat przed granicą z Niemcami jest zlokalizowany w miejscowości Tarnawa. Tym samym przejazd 18-km odcinkiem pomiędzy Świeckiem i Rzepinem pozostaje bezpłatny.

Pobór opłat za odcinek z Poznania do Rzepina działa w ramach nowego zamkniętego systemu, który kierowcy mieli możliwość testować już od 23 kwietnia. Od 20 maja od godz. 22.00 opłata jest pobierana za rzeczywiście przejechane kilometry płatnej autostrady. Kierowca wjeżdżając na autostradę pobiera bilet i rozlicza się za przejazd przy wyjeździe z autostrady.

Bilet należy zachować i okazać kasjerce przy wyjeździe z autostrady. W przypadku zagubienia biletu, kierowca zostanie obciążony stawką za przejazd maksymalnym możliwym odcinkiem jaki mógł pokonać na tej trasie.

Opłaty za przejazd pobierane są w tzw. Miejscach Poboru Opłat. Są one zlokalizowane na węzłach autostradowych i poprzecznie na autostradzie. Płacić za przejazd można w Gołuskach, Buku, Nowym Tomyślu, Trzcielu, Jordanowie (planowanym do uruchomienia po wybudowaniu przez GDDKiA drogi S3 w drugiej połowie 2013r.),Torzymiu oraz Tarnawie. Tam też można pobrać bilet wjeżdżając na autostradę.

Na stronie internetowej www.autostrada-a2.pl uruchomiliśmy kalkulator opłat, za pomocą którego kierowcy planując podróż mogą precyzyjnie wyliczyć koszt przejazdu autostradą.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.