10 lat obwodnicy Poznania!

17.09.2013

Obwodnica Poznania od 10 lat w eksploatacji Autostrady Wielkopolskiej SA. W ciągu 10 loat z obwodnicy skorzystało 115 mln pojazdów!

Obwodnica Poznania od 10 lat w eksploatacji AWSA - w ciągu 10 lat z obwodnicy skorzystało 115 mln pojazdów!

13 września 2003 r. oddano do użytku liczący 13,3 km odcinek obwodnicy Poznania pomiędzy węzłami Komorniki i Krzesiny. Inwestycję zrealizowała GDDKiA. Zgodnie z umową z rządem utrzymaniem obwodnicy zajęła się AWSA. Początkowo z tego fragmentu autostrady korzystało średnio 8 tys. pojazdów na dobę. Obecnie bezpłatna dla ruchu lokalnego obwodnica Poznania liczy blisko 26 km, a po oddaniu do użytkowania w 2012r. węzłów Poznań Zachód i Poznań Wschód, średniodobowy ruch wzrósł do blisko 50 tys. pojazdów. W związku z osiągnięciem tak wysokiego poziomu ruchu AWSA rozpoczęła prace przygotowawcze zmierzające do budowy trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy miasta.

  • Budowa 13,3 km odcinka obwodnicy trwała 4 lata a jej całkowity koszt wyniósł 884 mln. zł. Zgodnie z Umową Koncesyjną inwestycję wykonała GDDKiA. 13 września 2003 r. AWSA przejęła obwodnicę w bezpłatną eksploatację wyposażając cały odcinek w systemy alarmowe i infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo.
  • Zgodnie z umową rządem korzystanie z obwodnicy Poznania na odcinku Poznań Zachód – Poznań Wschód jest bezpłatne dla ruchu lokalnego.
  • W czerwcu 2012r. Autostrada Wielkopolska oddała do ruchu 2 nowe, w pełni wyposażone węzły: Poznań Wschód i Poznań Zachód. Tym samym długość bezpłatnej autostradowej obwodnicy miasta wydłużyła się do 26 kilometrów a na jej trasie znalazło się 5 w pełni wyposażonych węzłów autostradowych. Dziś węzły te wpływają na zmniejszenie i poprawę bezpieczeństwa ruchu w mieście i są sposobem na szybki dojazd do najważniejszych punktów użyteczności publicznej jak np. lotnisko, stadion czy dworzec PKP.
  • W ciągu 10 lat z obwodnicy skorzystało 115 mln pojazdów w ruchu tranzytowym i miejskim.
  • W listopadzie 2012r. rozpoczęły się prace przygotowawcze zmierzające do poszerzenia 17 km obwodnicy od węzła Poznań Zachód do węzła Krzesiny o trzeci pas ruchu. Trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Wschód – Krzesiny zostanie dobudowany w terminie późniejszym – ok. 2018r.

„W ciągu 10 lat funkcjonowania obwodnicy Poznania ruch wzrósł tak znacznie, że obecnie niezbędna jest rozbudowa tego odcinka o dodatkowy trzeci pas ruchu. Rozpoczęcie inwestycji jest możliwe jeszcze w drugiej połowie 2014r. Wszystko zależy od wyników rozmów i ustaleń z naszym partnerem publicznym czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i mobilizacji wszystkich stron projektu” – informuje Zofia Kwiatkowska, Rzecznik Prasowy spółki Autostrada Wielkopolska.

INFORMACJE UZUPEŁNIAJACE:
Podczas 10 lat eksploatacji obwodnicy Poznania:

  • zużyto ponad 8 000 ton soli
  • wykoszono 3 650 ha trawy
  • patrol autostradowy  przejechał 950 000 km czyli prawie 24-krotnie okrążył kulę ziemską

 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.