„Dąb Wolności” przy „Autostradzie Wolności”. Regionalne obchody Święta Lasu 2014 na koncesyjnej A2

29.05.2014

W czwartek 29 maja na Węźle Jordanowo został posadzony jeden z 25 „Dębów Wolności” upamiętniających 25. rocznicę pierwszych po wojnie wolnych wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce. Uroczystość towarzyszyła Obchodom Święta Lasu 2014 organizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Sadzenie „Dębów Wolności” to wspólna akcja Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych.

„Dęby Wolności” są sadzone w całej Polsce - w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, pamięci o bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom. Tym razem „Dąb Wolności” został posadzony w samym sercu regionu lubuskiego – przy węźle Jordanowo, gdzie łączą się szlaki komunikacyjne z południa na północ S3 i z zachodu na wschód A2. Drzewo posadzili wspólnie: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Wojewoda Lubuski Jerzy Ostuch, Parlamentarzyści oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Hufca Zielona Góra Związku Harcerstwa Polskiego.

Akcja sadzenia drzew-pomników historii odwołuje się wprost do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inicjatywa została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych oraz Regionalne Obchody święta Lasu 2014. 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.