powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Młodzi kierowcy na autostradach

Rok 2022 był bezpieczniejszy na polskich drogach niż wcześniejsze lata – wynika ze wstępnych statystyk Policji. Po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej 2 tysięcy. Mniej było też rannych, zatrzymano mniej pijanych kierowców. Jednocześnie początek nowego roku już obfitował w doniesienia medialne o serii tragicznych wypadków spowodowanych przez młodych kierowców. Niestety, za swoje błędy za kierownicą zapłacili najwyższą cenę.

Jak wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń, aż 93% młodych kierowców uważa siebie za dobrych lub bardzo dobrych kierujących samochodem. 57% ocenia swoje umiejętności jako ponadprzeciętne, a 77% deklaruje, że zawsze bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. Co innego mówią jednak policyjne statystyki. Kierowcy w wieku 18-24 lat powodują proporcjonalnie najwięcej wypadków, w których jest aż 55% ofiar śmiertelnych. Jak podaje Komenda Główna Policji, przyczyną ponad 38% wypadków w Polsce spowodowanych przez młodych kierowców było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu” (dane z rok 2021).

We wspomnianym już badaniu PIU, 70% młodych kierowców zgadzało się ze stwierdzeniem, że można jeździć szybko i bezpiecznie, a 54% wskazywało, że przekraczanie dozwolonej prędkości poza miastem jest najczęściej popełnianym przez nich błędem. Niestety, także zdarza się to na autostradach i drogach szybkiego ruchu, które młodzi kierowcy mylą z torem wyścigowym.

Co piąty wypadek i kolizja na autostradzie spowodowane są przez młodych, niedoświadczonych kierowców. Niestety, cechuje ich często brawura i duża skłonność do ryzyka, a w warunkach ruchu na autostradzie, gdzie wszyscy użytkownicy poruszają się z dużą prędkością, konsekwencje każdego błędu za kółkiem mogą być tragiczne – przestrzega asp. sztab. Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dlatego bardzo ważne jest, by młodzi kierowcy już na etapie nauki jazdy poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Autostrada Wielkopolska zachęca ośrodki szkolenia kierowców, by wymagane przez prawo cztery godziny jazdy poza miastem, wykorzystać właśnie na autostradzie.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa drogowego, już w 2021 roku uruchomiliśmy Kurs jazdy na autostradzie. Kurs obejmuje bardzo różne aspekty poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Od bezpiecznego włączania się do ruchu, przez sygnalizowanie manewrów, aż po reguły zachowania na Punktach Poboru Opłat czy Miejscach Obsługi Podróżnych. Z kolei dla osób, które prawo jazdy już mają, oferujemy bezpłatne programy doszkalające, dzięki którym można nabrać większej pewności w poruszaniu się po autostradzie – mówi Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej.

Więcej informacji na temat Kursu jazdy na autostradzie oraz listę ośrodków, w których można poprawić swoje umiejętności za kierownicą można znaleźć na: www.kursjazdynaautostradzie.pl