Studenckie głowy pełne pomysłów! AUTOSTRADA DO SZKOŁY w School of Form

25.10.2017

Czy hologramowy superbohater ma szansę pojawić się przy przejściach dla pieszych? A może jednak zobaczymy tam tęczę? Czy wkrótce na pasy wpuszczać nas będą specjalne barierki? To tylko kilka rozwiązań, jakie zaproponowali studenci poznańskiej uczelni artystycznej School of Form podczas prezentacji efektów tygodniowych warsztatów zorganizowanych w ramach programu AUTOSTRADA DO SZKOŁY.

Autostrada Wielkopolska SA wraz ze School of Form podczas warsztatów kampanii AUTOSTRADA DO SZKOŁY postawiła sobie jasny cel: sprawić, aby przyszkolna infrastruktura drogowa spełniając swoje podstawowe zadania przestała być monotonna i nużąca. Studenci stanęli przed zadaniem zaprojektowania innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych, które przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo, ale również w atrakcyjny sposób urozmaicą otaczającą nas przestrzeń publiczną. Czy młodzi projektanci sprostali wyzwaniu?

Jestem dumna z zaangażowania i pomysłowości naszych studentów. Był to tydzień prawdziwej burzy mózgów, jednak wysiłki zdecydowanie się opłaciły. To bardzo wartościowe doświadczenie. Okazuje się, że w przestrzeni miejskiej zmienić można naprawdę wiele elementów infrastruktury i tym samym dostosować ją do użytku najmłodszych. Mamy nadzieję, że część zaproponowanych rozwiązań znajdzie zastosowanie w życiu codziennym – podsumowuje warsztaty Jola Starzak, koordynatorka wydarzenia w School of Form.

Studenci Communication oraz Domestic Design zaproponowali m.in. wykorzystanie energii kinetycznej wytwarzanej przez pieszych do podświetlenia chodnika, co pozwoli na wytyczenie bezpiecznej drogi. Innym pomysłem są zsynchronizowane z sygnalizacją świetlną barierki instalowane przy przejściach, otwierające się gdy światło dla pieszych jest zielone. Kolejna opcja to dodatkowe progi zwalniające, wyposażone w odblaskowe wzory. To oczywiście jeszcze nie wszystko – pomysłów jest wiele, a część z nich naprawdę zaskakuje.

Warsztaty przeprowadzone w ramach projektu AUTOSTRADA DO SZKOŁY podzieliliśmy na część prac nieco bardziej przyziemnych – tych możliwych do zrealizowana w województwie lubuskim i wielkopolskim oraz projektów, w których uczestnicy mogli puścić wodze wyobraźni. Stąd postać przesympatycznej, trójwymiarowej zebry o imieniu Zbyszek, której zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie dzieci przez przejście dla pieszych. Prace są bardzo ciekawe i kreatywne. Przez cały listopad będą dostępne publicznie – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA.

Część propozycji studentów ma szansę zostać zrealizowana przy okazji inwestycji infrastrukturalnych w ramach kampanii. Wystawa najlepszych prac zorganizowana zostanie w holu poznańskiego Bałtyku i eksponowana będzie do końca listopada br.

Praca nad projektem dla AUTOSTRADY DO SZKOŁY sprawiła mojej grupie więcej radości niż spodziewaliśmy się na początku. Udało nam się stworzyć coś, z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni. Co więcej, jest szansa, że nasz pomysł zostanie częściowo zrealizowany! Mamy możliwość przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w pobliżu szkoły i zostawić w ten sposób swój ślad w przestrzeni miejskiej – powiedział Michał Reich, student kierunku Communication Design i uczestnik warsztatów.
___________________________________________________________________________
Informacje dodatkowe:

AUTOSTRADA DO SZKOŁY to program społeczno-edukacyjny realizowany w gminach województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Kampania stawia na edukację i inwestycje infrastrukturalne w pobliżu szkół podstawowych. Pomysłodawca i organizator kampanii, spółka Autostrada Wielkopolska SA wykorzystuje nowoczesną technologię virtual reality — za pomocą specjalnych gogli i dedykowanej programowi aplikacji uczniowie przenoszą się do wirtualnego świata, po którym oprowadza ich znajomy głos Jarosława Boberka, ambasadora programu.

Do tej pory wizyty edukacyjne zorganizowane zostały w 35 szkołach podstawowych, lekcje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości odbyły się w 119 klasach 1-3, a w spotkaniach udział wzięło niemal 2000 dzieci. Lekcje zrealizowane zostały w wybranych placówkach powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, słupeckiego, konińskiego, międzyrzeckiego, wągrowieckiego, świebodzińskiego, sulęcińskiego oraz Leszna. W październiku zrealizowane zostaną pierwsze inwestycje infrastrukturalne.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Autostrada Wielkopolska S.A., z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Stanisława Zwierzchowskiego 1 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Nowy Tomyśl – Konin, oraz Autostrada Wielkopolska II S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Dziadoszańska 10 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Świecko – Nowy Tomyśl.

Twoje dane osobowe będą przetwarzanie do celu obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń przez czas, który pozwoli nam na ich rozpatrzenie oraz zapewnienie ochrony uzasadnionego interesu administratora w przypadku ewentualnych roszczeń a także do obsługi serwisu internetowego oraz aplikacji internetowych dostarczanych przez Administratora za pośrednictwem serwisu internetowego.

Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane:
 1. pracownikom/współpracownikom Administratora upoważnionym do ich przetwarzania na polecenie Administratora,
 2. innym odbiorcom danych, w tym:
  • spółce Autostrada Eksploatacja S.A. z siedzibą w Poznaniu (60-004), ul. Głogowska 431 (podmiot przetwarzający) jako podmiotowi zajmującemu się utrzymaniem autostrady w imieniu Administratora,
  • dostawcom usług technicznych i organizacyjnych umożliwiających Administratorowi realizację obowiązków jako podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie i eksploatację autostrady (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom usług umożliwiających transakcje poboru opłat za przejazd autostradą A2);
  • dostawcom usług prawnych i doradczych w przypadku dochodzenia przez Administratora roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w przypadku obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń,
  z zachowaniem wszelkich gwarancji zapewniających bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Administrator danych nie będzie przekazywać Twoich danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługują Ci następujące prawa:
 • prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii,
 • prawo do sprostowania (poprawiania) danych,
 • prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed takim wycofaniem, co oznacza, że wycofanie zgody nie działa wstecz,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub organu będącego jego następcą.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: dane.osobowe@mail.autostrada-a2.pl

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów prawidłowej obsługi reklamacji, skargi, wniosku, zgłoszenia, nawiązania kontaktu oraz utrzymania strony internetowej. Odmowa podania danych osobowych uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na Twoją reklamację, skargę, wniosek, zgłoszenie.

Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy rozwiązania monitorujące zachowania użytkownika, które pozwalają na profilowanie jednak nie realizują zautomatyzowanego podejmowania decyzji wywołującej skutki prawne. Mechanizmy te wykorzystywane są przez Administratora w celu zarządzania oraz doskonalenia serwisów internetowych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.