Studenckie głowy pełne pomysłów! AUTOSTRADA DO SZKOŁY w School of Form

25.10.2017

Czy hologramowy superbohater ma szansę pojawić się przy przejściach dla pieszych? A może jednak zobaczymy tam tęczę? Czy wkrótce na pasy wpuszczać nas będą specjalne barierki? To tylko kilka rozwiązań, jakie zaproponowali studenci poznańskiej uczelni artystycznej School of Form podczas prezentacji efektów tygodniowych warsztatów zorganizowanych w ramach programu AUTOSTRADA DO SZKOŁY.

Autostrada Wielkopolska SA wraz ze School of Form podczas warsztatów kampanii AUTOSTRADA DO SZKOŁY postawiła sobie jasny cel: sprawić, aby przyszkolna infrastruktura drogowa spełniając swoje podstawowe zadania przestała być monotonna i nużąca. Studenci stanęli przed zadaniem zaprojektowania innowacyjnych rozwiązań infrastrukturalnych, które przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo, ale również w atrakcyjny sposób urozmaicą otaczającą nas przestrzeń publiczną. Czy młodzi projektanci sprostali wyzwaniu?

Jestem dumna z zaangażowania i pomysłowości naszych studentów. Był to tydzień prawdziwej burzy mózgów, jednak wysiłki zdecydowanie się opłaciły. To bardzo wartościowe doświadczenie. Okazuje się, że w przestrzeni miejskiej zmienić można naprawdę wiele elementów infrastruktury i tym samym dostosować ją do użytku najmłodszych. Mamy nadzieję, że część zaproponowanych rozwiązań znajdzie zastosowanie w życiu codziennym – podsumowuje warsztaty Jola Starzak, koordynatorka wydarzenia w School of Form.

Studenci Communication oraz Domestic Design zaproponowali m.in. wykorzystanie energii kinetycznej wytwarzanej przez pieszych do podświetlenia chodnika, co pozwoli na wytyczenie bezpiecznej drogi. Innym pomysłem są zsynchronizowane z sygnalizacją świetlną barierki instalowane przy przejściach, otwierające się gdy światło dla pieszych jest zielone. Kolejna opcja to dodatkowe progi zwalniające, wyposażone w odblaskowe wzory. To oczywiście jeszcze nie wszystko – pomysłów jest wiele, a część z nich naprawdę zaskakuje.

Warsztaty przeprowadzone w ramach projektu AUTOSTRADA DO SZKOŁY podzieliliśmy na część prac nieco bardziej przyziemnych – tych możliwych do zrealizowana w województwie lubuskim i wielkopolskim oraz projektów, w których uczestnicy mogli puścić wodze wyobraźni. Stąd postać przesympatycznej, trójwymiarowej zebry o imieniu Zbyszek, której zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie dzieci przez przejście dla pieszych. Prace są bardzo ciekawe i kreatywne. Przez cały listopad będą dostępne publicznie – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA.

Część propozycji studentów ma szansę zostać zrealizowana przy okazji inwestycji infrastrukturalnych w ramach kampanii. Wystawa najlepszych prac zorganizowana zostanie w holu poznańskiego Bałtyku i eksponowana będzie do końca listopada br.

Praca nad projektem dla AUTOSTRADY DO SZKOŁY sprawiła mojej grupie więcej radości niż spodziewaliśmy się na początku. Udało nam się stworzyć coś, z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni. Co więcej, jest szansa, że nasz pomysł zostanie częściowo zrealizowany! Mamy możliwość przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w pobliżu szkoły i zostawić w ten sposób swój ślad w przestrzeni miejskiej – powiedział Michał Reich, student kierunku Communication Design i uczestnik warsztatów.
___________________________________________________________________________
Informacje dodatkowe:

AUTOSTRADA DO SZKOŁY to program społeczno-edukacyjny realizowany w gminach województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Kampania stawia na edukację i inwestycje infrastrukturalne w pobliżu szkół podstawowych. Pomysłodawca i organizator kampanii, spółka Autostrada Wielkopolska SA wykorzystuje nowoczesną technologię virtual reality — za pomocą specjalnych gogli i dedykowanej programowi aplikacji uczniowie przenoszą się do wirtualnego świata, po którym oprowadza ich znajomy głos Jarosława Boberka, ambasadora programu.

Do tej pory wizyty edukacyjne zorganizowane zostały w 35 szkołach podstawowych, lekcje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości odbyły się w 119 klasach 1-3, a w spotkaniach udział wzięło niemal 2000 dzieci. Lekcje zrealizowane zostały w wybranych placówkach powiatu poznańskiego, gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, słupeckiego, konińskiego, międzyrzeckiego, wągrowieckiego, świebodzińskiego, sulęcińskiego oraz Leszna. W październiku zrealizowane zostaną pierwsze inwestycje infrastrukturalne.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.