Program społeczno-edukacyjny AUTOSTRADA DO SZKOŁY

27.04.2017

Autostrada Wielkopolska SA dba o bezpieczeństwo nie tylko na zarządzanej przez siebie autostradzie, ale także poza nią. Startuje przełomowy program społeczno-edukacyjny AUTOSTRADA DO SZKOŁY!

  • Co piąty rodzic dostrzega zagrożenia na drodze, którą jego dziecko pokonuje do szkoły.
  • Co trzeci opiekun widzi potrzebę zmian w infrastrukturze drogowej, które poprawiłyby bezpieczeństwo najmłodszych.
  • AUTOSTRADA DO SZKOŁY to nowy program społeczno-edukacyjny Autostrady Wielkopolskiej SA stawiający na poprawę edukacji i infrastruktury.
  • Zajęcia dla najmłodszych dzieci szkolnych w innowacyjny sposób pomogą przyswoić najważniejsze zasady w poruszaniu się w ruchu drogowym.
  • W miejscach wskazanych przez Policję sfinansowana zostanie niezbędna infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo dzieci.
  • Ambasadorem programu został Jarosław Boberek.

Wraz z końcem kwietnia dzieci ze szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego będą mogły przenieść się na wirtualną ulicę, gdzie będą starały poruszać się zgodnie z przepisami drogowymi. Stanie się tak za sprawą przełomowego programu społeczno-edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY, którego celem jest propagowanie wśród dzieci nauczania początkowego przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Program poprzedzony został badaniami firmy IPSOS w szkołach objętych projektem. W badaniu wykorzystano dwie metody - standardowe wywiady z rodzicami i dziećmi oraz obserwacje zachowań dzieci w drodze do szkoły. Wyniki podkreśliły jak ważne i potrzebne jest inwestowanie w bezpieczeństwo dzieci. Co trzeci z badanych opiekunów i rodziców dostrzegł potrzebę zmian w infrastrukturze drogowej, a co piąty widzi zagrożenia na drodze, którą jego dziecko pokonuje do szkoły.

Do końca roku 2017 podczas pierwszej edycji kampanii w 50 szkołach położonych w gminach wzdłuż koncesyjnej A2, z pomocą specjalnie stworzonej przez spółkę aplikacji, przeprowadzone zostaną zajęcia z wykorzystaniem technologii VR (Virtual Reality). W kolejnych edycjach programem zostanie objętych łącznie 200 szkół.
Poza tym Komendy Wojewódzkie Policji w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim wytypowały lokalizacje, w których zrealizowane zostaną elementy infrastrukturalne. Należą do nich wybrane szkoły w powiecie sulęcińskim, słubickim, świebodzińskim, międzyrzeckim, poznańskim, konińskim, nowotomyskim, słupeckim, szamotulskim, wrzesińskim i średzkim.

Program AUTOSTRADA DO SZKOŁY to zarówno edukacja dla najmłodszych, jak i inwestycje infrastrukturalne. Takie narzędzia jak VR czyli wirtualne gogle zdecydowanie podnoszą atrakcyjność zajęć. Kolejny aspekt to poziom infrastruktury drogowej, zwłaszcza bezpośrednio w rejonie szkół. Bliska współpraca z Policją pozwoliła nam na zidentyfikowanie kilkudziesięciu placówek, w których można poprawić bezpieczeństwo, chociażby poprzez doświetlenie przejść dla pieszych czy umiejscowienie spowalniaczy i barierek – powiedział Robert Nowak, wiceprezes zarządu Autostrada Wielkopolska SA.

Program został pozytywnie o ceniony pod kątem merytorycznym przez doradcę metodycznego edukacji dla bezpieczeństwa z Ośrodka Dokształcenia Nauczycieli.

Ambasadorem kampanii jest Jarosław Boberek, polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu. Użyczył on swojego głosu w aplikacji AUTOSTRADA DO SZKOŁY.

Dzięki AUTOSTRADZIE DO SZKOŁY dzieciaki uczą się zasad ruchu drogowego, mając przy tym jednocześnie wspaniałą zabawę. Jako lektor, miałem okazję uczestniczyć w powstawaniu aplikacji. Stąd też wiem, że na dzieci czeka coś naprawdę wystrzałowego. Cieszę się, że VR wkracza do społecznych programów edukacyjnych, Ta technologia ma ogromny potencjał i warto go w pełni wykorzystać – przekonuje Jarosław Boberek.

Partnerem w realizacji inwestycji infrastrukturalnych jest spółka STRABAG. Program wspierają w roli partnerów Kulczyk Foundation i Autostrada Eksploatacja SA.

Patronami honorowymi programu są Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Zgłoszenia szkół do programu przyjmowane są przez stronę www.autostradadoszkoly.pl

Materiały filmowe dotyczące akcji AUTOSTRADA DO SZKOŁY dostępne są na oficjalnym kanale Autostrady Wielkopolskiej w serwisie YouTube:

Zajęcia z aplikacją https://www.youtube.com/watch?v=_ChJce1BYxI

Sonda na temat bezpieczeństwa https://www.youtube.com/watch?v=4j2N3KhNJis 

Konferencja prasowa inaugurująca program https://www.youtube.com/watch?v=1FSiJEZ2znQ

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.