Korzystanie z telefonu za kółkiem czyli ostatni odcinek "Bezpieczna jazdA2. Lubię to!"

30.06.2014

Bezpieczne wakacje z Autostradą Wielkopolską SA. Korzystanie z telefonu za kółkiem czyli ostatni odcinek animowaen serii edukacyjnej "Bezpieczna jazdA2. Lubię to!"

Miesiące wakacyjne to czas, w którym dochodzi do największej liczby wypadków na drogach. W lipcu i sierpniu w 2013 roku odnotowano 7 291 wypadków, w których zginęło aż 678 osób. Oznacza to, że latem średnio co 2 godziny 1 osoba ginie w wypadku drogowym. Prawdopodobieństwo zderzenia wzrasta aż 4-krotnie (Insurance Institute for Highway Safety, 2005, USA), gdy podczas jazdy kierowca korzysta z telefonu komórkowego rozmawiając bądź pisząc sms-y. Temu zjawisku poświęcona została ostatnia już kreskówka z serii edukacyjnej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.

Policja alarmuje - liczba kierowców korzystających z telefonów komórkowych w czasie jazdy gwałtownie wzrasta. W 2012 roku, 27 589 kierowców zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu w czasie jazdy, w 2013 roku było ich już aż 89 143 (wzrost o 223%!). Należy pamiętać, że kierowca rozmawiający przez telefon lub piszący sms-y  z reguły reaguje w czasie prowadzenia auta podobnie do osoby, która ma prawie promil alkoholu we krwi (badanie Millward Brown SMG/KRC).

„W ostatnim już odcinku serii „Bezpieczna jazdA2” pokazujemy, dlaczego warto przeznaczyć kilka złotych na zakup zestawu głośnomówiącego i wstrzymać się od sms-owania za kółkiem. Należy zdać sobie sprawę z tego, że korzystając z telefonu podczas kierowania nie tylko istotnie wpływamy na obniżenie swojej koncentracji, ograniczamy pole widzenia i czas reakcji, ale również narażamy siebie i innych na poważne konsekwencje w postaci utraty zdrowia czy życia. W najlepszym wypadku narażamy się na 200 zł mandatu i 5 pkt. karnych” - informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Najnowsza kreskówka zatytułowana „Korzystanie z telefonu za kółkiem" (link: http://tiny.pl/q8pjn) kończy drugą edycję kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!”. Podczas trwającej 2 miesiące kampanii, Autostrada Wielkopolska SA w sposób niestandardowy i nieco drastyczny, zaprezentowała zachowania będące najczęstszymi przyczynami wypadków: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłową zmianę pasa ruchu, nierespektowanie zakazu zawracania oraz cofania na autostradzie, niewłaściwego używania świateł awaryjnych, czy korzystania z telefonu komórkowego za kółkiem. Wszystkie filmiki dostępne są na kanale AWSA na YouTube (www.youtube.com/AutostradaWielkopols) oraz w mediach społecznościowych (www.facebook.com/AutostradaWielkopolska).

„Od dwóch lat Autostrada Wielkopolska konsekwentnie edukuje kierowców i wpaja godne naśladowania wzorce zachowań na autostradzie. Realizowana obecnie, druga edycja kampanii społecznej „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” jest kolejnym działaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich autostradach. Mam nadzieję, że filmy edukacyjne przyczynią się do wzrostu świadomości, zwłaszcza młodych, kierowców. Liczymy też, że poprawne nawyki polskich kierowców zostaną przeniesione na trasy wszystkich europejskich autostrad. Autostrada Wielkopolska rozpoczyna sezon BEZPIECZNYCH WAKACJI!” – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Patronat nad kończącą się kampanią „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” objął Komendant Główny Policji.
„Polskie autostrady to drogi o najwyższych parametrach i standardach technicznych. Zachęcamy do korzystania z nich zwłaszcza młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok oraz osoby starsze obawiające się o swoje bezpieczeństwo w ruchu miejskim. Apelujemy do kierowców, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, korzystajmy ze ściąg na autostradach w postaci tablic informacyjnych i pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pozostałych uczestników ruchu drogowego który wynosi od 80 do 100 metrów”– informuje mł. insp. Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji.
 

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.