15 tysięcy alkomatów trafi w ręce kierowców korzystających z wielkopolskiego odcinka autostrady A2

18.09.2008

Alkomaty wraz z ulotkami rozdawane będą w 2 Punktach Poboru Opłat na płatnym, 150-kilometrowym odcinku A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem, w Nagradowicach w kierunku Warszawy oraz w Gołuskach w kierunku Świecka.

Jest to akcja o charakterze społecznym prowadzona wspólnie z producentem wódki Soplica. Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie czy minęło już dostatecznie dużo czasu po wypiciu jednego piwa lub kilku drinków, by móc bezpiecznie prowadzić samochód$3 Bywa, że nie zdając sobie sprawy z obecności alkoholu w organizmie wielu kierowców rusza w drogę, stając się zagrożeniem na drodze. Tymczasem w rozwiązaniu tego dylematu pomóc może pomiar alkomatem. Aby uwolnić uzmysłowić kierowcom istnienie problemu „nieświadomie pijanych kierowców” na wielkopolskim odcinku autostrady A2 rozdanych zostanie 15 tys. bezpłatnych alkomatów i ulotek edukacyjnych.

„Bardzo nas cieszy wspólna akcja z producentem alkoholu, której celem jest zasygnalizowanie zjawiska nieświadomie pijanych kierowców.” – przyznaje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej S.A. –„ Stanowi jeden z ważnych elementów edukacyjnych w tym zakresie. Tak naprawdę to właśnie od producentów alkoholu powinniśmy oczekiwać szczególnego promowania odpowiedzialnego spożycia alkoholu. Skutki nieświadomego spożywania alkoholu, często nieodwracalne, możemy zaobserwować na zarządzanym przez naszą firmę płatnym odcinku autostrady A2. Wszystkim nam zależy, byśmy potrafili racjonalnie spożywać alkohol ale i określić, czy wciąż znajduje się on w naszym organizmie. Dlatego niezwykle istotne jest posiadanie odpowiedniego zakresu wiedzy i pogłębianie świadomości w tym zakresie.”

Według badań, pijani kierowcy powodują co dziesiąty wypadek na polskich drogach, a wielu nietrzeźwych nie zdaje sobie sprawy, jaką zawartość alkoholu mają jeszcze we krwi siadając za kółkiem.

„Pracownicy Autostrady Eksploatacji, spółki zajmującej się utrzymaniem płatnego odcinka A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem są bardzo wyczuleni na kierowców będących pod wpływem alkoholu. Jeśli kasjerzy na Placach Poboru Opłat mają choćby cień wątpliwości czy obsługiwany przez nich kierowca mógł wcześniej pić natychmiast zawiadamiamy o tym policję autostradową. W ubiegłym roku w trakcie prowadzonych akcji policja autostradowa złapała aż 92 osoby prowadzące auto pod wpływem alkoholu, nie wiemy jaki odsetek z tych osób stanowili nieświadomie pijani kierowcy ” – mówi Renata Rychlewska, rzecznik prasowy Autostrada Eksploatacja S.A. „Zdarza się, że o dziwnie zachowującym się kierowcy informują nas inni kierowcy. Najczęściej dzwonią pod numer alarmowy Centrum Zarządzania Autostradą, a my tę informację przekazujemy natychmiast policji” – dodaje Rychlewska.

Akcja prowadzona będzie od 29 września do 1 października br.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych osobowych.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Autostrada Wielkopolska S.A., z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Stanisława Zwierzchowskiego 1 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Nowy Tomyśl – Konin, oraz Autostrada Wielkopolska II S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-248), ul. Dziadoszańska 10 – w odniesieniu do danych osobowych użytkowników odcinka Świecko – Nowy Tomyśl.

Twoje dane osobowe będą przetwarzanie do celu obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń przez czas, który pozwoli nam na ich rozpatrzenie oraz zapewnienie ochrony uzasadnionego interesu administratora w przypadku ewentualnych roszczeń a także do obsługi serwisu internetowego oraz aplikacji internetowych dostarczanych przez Administratora za pośrednictwem serwisu internetowego.

Twoje dane osobowe mogą zostać przekazane:
 1. pracownikom/współpracownikom Administratora upoważnionym do ich przetwarzania na polecenie Administratora,
 2. innym odbiorcom danych, w tym:
  • spółce Autostrada Eksploatacja S.A. z siedzibą w Poznaniu (60-004), ul. Głogowska 431 (podmiot przetwarzający) jako podmiotowi zajmującemu się utrzymaniem autostrady w imieniu Administratora,
  • dostawcom usług technicznych i organizacyjnych umożliwiających Administratorowi realizację obowiązków jako podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie i eksploatację autostrady (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom usług umożliwiających transakcje poboru opłat za przejazd autostradą A2);
  • dostawcom usług prawnych i doradczych w przypadku dochodzenia przez Administratora roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w przypadku obsługi reklamacji, skarg, wniosków, zgłoszeń,
  z zachowaniem wszelkich gwarancji zapewniających bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Administrator danych nie będzie przekazywać Twoich danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługują Ci następujące prawa:
 • prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii,
 • prawo do sprostowania (poprawiania) danych,
 • prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed takim wycofaniem, co oznacza, że wycofanie zgody nie działa wstecz,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub organu będącego jego następcą.

Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym realizację praw wynikających z przetwarzania danych uzyskasz wysyłając e-mail na adres: dane.osobowe@mail.autostrada-a2.pl

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów prawidłowej obsługi reklamacji, skargi, wniosku, zgłoszenia, nawiązania kontaktu oraz utrzymania strony internetowej. Odmowa podania danych osobowych uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na Twoją reklamację, skargę, wniosek, zgłoszenie.

Na naszych stronach internetowych wykorzystujemy rozwiązania monitorujące zachowania użytkownika, które pozwalają na profilowanie jednak nie realizują zautomatyzowanego podejmowania decyzji wywołującej skutki prawne. Mechanizmy te wykorzystywane są przez Administratora w celu zarządzania oraz doskonalenia serwisów internetowych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.