15 tysięcy alkomatów trafi w ręce kierowców korzystających z wielkopolskiego odcinka autostrady A2

18.09.2008

Alkomaty wraz z ulotkami rozdawane będą w 2 Punktach Poboru Opłat na płatnym, 150-kilometrowym odcinku A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem, w Nagradowicach w kierunku Warszawy oraz w Gołuskach w kierunku Świecka.

Jest to akcja o charakterze społecznym prowadzona wspólnie z producentem wódki Soplica. Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie czy minęło już dostatecznie dużo czasu po wypiciu jednego piwa lub kilku drinków, by móc bezpiecznie prowadzić samochód$3 Bywa, że nie zdając sobie sprawy z obecności alkoholu w organizmie wielu kierowców rusza w drogę, stając się zagrożeniem na drodze. Tymczasem w rozwiązaniu tego dylematu pomóc może pomiar alkomatem. Aby uwolnić uzmysłowić kierowcom istnienie problemu „nieświadomie pijanych kierowców” na wielkopolskim odcinku autostrady A2 rozdanych zostanie 15 tys. bezpłatnych alkomatów i ulotek edukacyjnych.

„Bardzo nas cieszy wspólna akcja z producentem alkoholu, której celem jest zasygnalizowanie zjawiska nieświadomie pijanych kierowców.” – przyznaje Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej S.A. –„ Stanowi jeden z ważnych elementów edukacyjnych w tym zakresie. Tak naprawdę to właśnie od producentów alkoholu powinniśmy oczekiwać szczególnego promowania odpowiedzialnego spożycia alkoholu. Skutki nieświadomego spożywania alkoholu, często nieodwracalne, możemy zaobserwować na zarządzanym przez naszą firmę płatnym odcinku autostrady A2. Wszystkim nam zależy, byśmy potrafili racjonalnie spożywać alkohol ale i określić, czy wciąż znajduje się on w naszym organizmie. Dlatego niezwykle istotne jest posiadanie odpowiedniego zakresu wiedzy i pogłębianie świadomości w tym zakresie.”

Według badań, pijani kierowcy powodują co dziesiąty wypadek na polskich drogach, a wielu nietrzeźwych nie zdaje sobie sprawy, jaką zawartość alkoholu mają jeszcze we krwi siadając za kółkiem.

„Pracownicy Autostrady Eksploatacji, spółki zajmującej się utrzymaniem płatnego odcinka A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem są bardzo wyczuleni na kierowców będących pod wpływem alkoholu. Jeśli kasjerzy na Placach Poboru Opłat mają choćby cień wątpliwości czy obsługiwany przez nich kierowca mógł wcześniej pić natychmiast zawiadamiamy o tym policję autostradową. W ubiegłym roku w trakcie prowadzonych akcji policja autostradowa złapała aż 92 osoby prowadzące auto pod wpływem alkoholu, nie wiemy jaki odsetek z tych osób stanowili nieświadomie pijani kierowcy ” – mówi Renata Rychlewska, rzecznik prasowy Autostrada Eksploatacja S.A. „Zdarza się, że o dziwnie zachowującym się kierowcy informują nas inni kierowcy. Najczęściej dzwonią pod numer alarmowy Centrum Zarządzania Autostradą, a my tę informację przekazujemy natychmiast policji” – dodaje Rychlewska.

Akcja prowadzona będzie od 29 września do 1 października br.

Raz, że szybciej A2, że do Europy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.