Myślimy szeroko

wróć

Jadąc autostradą czujesz znużenie? Zatrzymaj się i odpocznij!

31-07-2020

Informacje prasowe

Co dziesiąty wypadek na autostradach w Polsce spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy.  Co zrobić, żeby nasza jazda autostradą była bezpieczna? Specjaliści mają na to jedną radę - róbmy przerwy w podróży, obserwujmy nasz organizm i planujmy postoje.

Podróżowanie autostradą czy drogą szybkiego ruchu jest z jednej strony bardzo bezpieczne, z drugiej strony prosta, bezkolizyjna i długa jazda, może powodować u kierowców znużenie. Jeśli jedziemy autostradą przez wiele godzin bez żadnej przerwy, to o tragedię nietrudno. 

"Sama kiedyś jeździłam z punktu A do punktu B bez żadnej przerwy do czasu, aż w piękny słoneczny dzień zdarzyło mi się zasnąć na kilka sekund za kierowcą – przyznaje Renata Rychlewska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Eksploatacja SA. „Od tego czasu zawsze, nawet jeśli zamierzam pokonać 200-300 kilometrów, planuję przerwę w podróży. Jak często? Specjaliści radzą by taką przerwę robić co 2 godziny, nawet jeśli nie odczuwamy zmęczenia.”

Statystyki są bezwzględne – na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40. Oznacza to, że średnio co dziesiątego wypadku można było uniknąć, gdyby kierowca zadbał o odpoczynek.

„Kierowcy mają do swojej dyspozycji profesjonalnie wyposażone Miejsca Obsługi Podróżnych, stacje benzynowe, restauracje czy place zabaw dla dzieci. Nawet kilka chwil odpoczynku pomoże utrzymać uwagę i właściwą szybkość reakcji podczas podróży. A to jest niezwykle ważne, szczególnie podczas dużych prędkości rozwijanych na autostradzie i wzmożonego ruchu wakacyjnego, kiedy w podróż autostradą wybierają się także osoby z mniejszym doświadczeniem w jeździe po drogach szybkiego ruchu” – mówi Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

Zmęczenie jedną z głównych przyczyn zdarzeń na autostradach

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, pracujący na co dzień na odcinku wielkopolskim autostrady A2, nieustannie analizują przyczyny wypadków i kolizji. Jako najczęstszą ich przyczynę obok niedostosowania prędkości do warunków jazdy i nieprawidłowej zmiany pasów ruchu podają właśnie zmęczenie, senność i obniżoną aktywność organizmu.  Dane te potwierdzają pracownicy Centrum Zarządzania Autostradą.

„W 2019 roku zmęczenie i zaśnięcie było przyczyną 10 zdarzeń, do których doszło na obsługiwanym przez nas odcinku autostrady Świecko - Konin. W tym roku, choć kolizji i wypadków ze względu na zmniejszenie ruchu spowodowane koronawirusem było mniej, przyczyną aż 15 z nich było właśnie zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą” – wylicza Krzysztof Golis kierownik Centrum Zarządzania Autostradą w spółce Autostrada Eksploatacja SA.

Zaplanuj przerwę, rób przysiady

Co zrobić, aby podróż autostradą zawsze była bezpieczna?  Specjaliści nie mają co do tego wątpliwości. Musimy nauczyć się planować przerwę w podróży. Najlepiej co 2 godziny lub szybciej, jeśli odczuwamy zmęczenie.

„Na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są większe, niezwykle ważne jest by kierowcy byli w pełni sił i pełnej koncentracji by bezpiecznie kierować autem. Każdy symptom, każdy objaw zmęczenia powinien sprawić, że natychmiast podejmiemy decyzję by zjechać na najbliższy parking czy stację benzynową i chwilę odpocząć. Tylko tak będziemy mogli bezpiecznie kontynuować podróż” - radzi młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

„Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest traktowanie czasu na zatankowanie auta jako przerwy w podróży. Tankując nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę – podpowiada Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, współorganizator akcji Bezpieczna Autostrada.

Specjaliści radzą byśmy nie odkładali przerwy w podróży do ostatniej chwili, bo może okazać się, że właśnie minęliśmy MOP, a kolejny parking, na którym możemy się zatrzymać znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej. 

Wybierz miejsce postoju

Na liczącym 255 kilometrów odcinku Autostrady Wielkopolskiej znajduje się 22 Miejsc Obsługi Podróżnych, wyposażonych, w zależności od kategorii MOP-u, nie tylko w toalety, miejsca piknikowe, place zabaw dla dzieci, ale też stacje benzynowe, restauracje, a nawet hotel. Warto więc by przed wyruszeniem w trasę znaleźć chwilkę na zaplanowanie trasy przejazdu, ale również na zaplanowanie postoju i chwili odpoczynku.

Jeśli w aucie podróżują tylko osoby dorosłe w zasadzie nie jest ważne, który z MOP-ów kierowca wybierze na odpoczynek. Jeśli jednak w aucie jadą dzieci, wówczas warto wybrać na postój parking np. z placem zabaw czy restauracją. By znaleźć, gdzie konkretnie chcielibyśmy zrobić postój wystarczy zajrzeć na strony www.autostrada-a2.pl lub www.aesa.pl i na interaktywnej mapce wyszukać interesujący nas parking.