powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Zadbaj o koncentrację podczas jazdy. Rób przerwy w trakcie długiej podróży

Co dziesiąty wypadek na autostradach w Polsce spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy. Co zrobić, żeby nasza jazda autostradą była bezpieczna? Róbmy przerwy w podróży, obserwujmy nasz organizm i planujmy postoje. W ramach akcji „Dobra kawa na dobrą drogę” zapraszamy do efektywnego odpoczynku, podczas którego kierowcy będą mogli napić się darmowej kawy w sklepach Żabka na MOP Sosna oraz MOP Gnilec.

Autostrada jest jedną z najbezpieczniejszych tras do podróżowania. Brak na niej kolizyjnych skrzyżowań, przejść dla pieszych, kierowcy w Polsce mają do dyspozycji dwa lub trzy pasy ruchu, ogrodzenie wzdłuż trasy ogranicza wtargnięcie zwierzyny, która mogłaby spowodować kolizję. Jednak zdarza się, że prosta, bezkolizyjna i długa jazda, powoduje u kierowców znużenie. Jeśli jedziemy autostradą przez wiele godzin bez żadnej przerwy, często zmęczeni i w pośpiechu, zwiększamy niebezpieczeństwo zaśnięcia za kierownicą, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego warto robić przerwy w długiej trasie.

Dobra kawa na dobrą drogę

W piątek oraz sobotę, 1 i 2 września br. kierowcy podróżujący koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 otrzymają na PPO Tarnawa kupony uprawniające do odbioru darmowej kawy w sklepach Żabka zlokalizowanych na MOP Sosna i MOP Gnilec. To część akcji organizowanej przez Autostradę Wielkopolską oraz Grupę Żabka, promującej bezpieczną jazdę i utrzymanie koncentracji podczas kierowania pojazdem.

Jazda po autostradzie wymaga od kierowcy nie tylko dodatkowych umiejętności ale i najwyższego stopnia koncentracji. Wyższe prędkości, liczba pokonywanych kilometrów oraz dynamika jazdy wymagają od kierowcy pełni sił i ciągłego skupienia. Kiedy poczujemy zmęczenie powinniśmy natychmiast zjechać na najbliższy MOP i chwilę odpocząć. Tylko tak będziemy mogli bezpiecznie kontynuować podróż. W ramach wspólnej akcji z Grupą Żabka zapraszamy kierowców na przerwę w podróży i dobrą kawę – mówi Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Kierowcy przejeżdżający przez PPO Tarnawa (ok. 22 km A2, kierunek Świecko) otrzymają kupony uprawniające do odbioru darmowej kawy na MOP Sosna lub MOP Gnilec. Kupony będą ważne do 7 września br., dlatego kierowca, który nie wykorzysta kuponu w drodze na Świecko, czyli na MOP Gnilec, będzie mógł to zrobić w trasie powrotnej, na MOP Sosna. Regulamin akcji dostępny jest na stronie internetowej https://www.autostrada-a2.pl/dbamy-o-bezpieczenstwo-i-komfort-podrozy/

Zmęczenie jedną z głównych przyczyn zdarzeń na autostradach

Statystyki są bezwzględne – z danych policji wynika, że na 362 wypadki, do których doszło na polskich autostradach w 2022 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40. Oznacza to, że średnio co dziesiątego wypadku można było uniknąć, gdyby kierowca zadbał o odpoczynek. Zmęczenie lub zaśniecie jest, obok niedostosowania prędkości do warunków jazdy i nieprawidłowej zmiany pasów ruchu, jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce.
Specjaliści radzą by zatrzymywać się na odpoczynek co 2 godziny lub szybciej, jeśli odczuwamy zmęczenie. Nawet kilka ćwiczeń czy krótki spacer po strefie odpoczynku na MOP pomoże utrzymać uwagę i właściwą szybkość reakcji podczas podróży.
Pamiętajmy, że traktowanie czasu na zatankowanie auta jako przerwy w podróży jest błędem. Tankując nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę.

Wybierz miejsce postoju

Nie warto odkładać przerwy w podróży do ostatniej chwili, bo może okazać się, że właśnie minęliśmy MOP, a kolejny parking, na którym możemy się zatrzymać znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Na liczącym 255 kilometrów odcinku Autostrady Wielkopolskiej znajduje się 22 Miejsc Obsługi Podróżnych, wyposażonych, w zależności od kategorii MOP-u, nie tylko w toalety, miejsca piknikowe, place zabaw dla dzieci, ale też stacje benzynowe czy restauracje. Warto więc by przed wyruszeniem w trasę znaleźć chwilkę na zaplanowanie trasy przejazdu, ale również na zaplanowanie postoju i chwili odpoczynku. By znaleźć, gdzie konkretnie chcielibyśmy zrobić postój wystarczy zajrzeć na strony www.autostrada-a2.pl i na interaktywnej mapce wyszukać interesujący nas parking.

Regulamin akcji promocyjnej Dobra kawa na dobrą drogę