powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Pełna gotowość do zimy

W pełnej gotowości do pracy w warunkach zimowych na Autostradzie Wielkopolskiej jest ponad 200 pracowników, 41 solarek oraz prawie 13,5 tysiąca ton soli, znajdującej się w 5 magazynach zlokalizowanych wzdłuż koncesyjnego odcinka A2.

Na autostradach w Polsce obowiązuje pierwszy stopień utrzymania zimowego. Oznacza to, że sprzęt musi wyjechać na trasę w ciągu pół godziny od rozpoczęcia opadów śniegu. Jezdnia autostrady w ciągu dnia musi być odśnieżona w 2 godziny po ustaniu opadów śniegu i w 4 godziny po ustaniu opadów nocą. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć obsadę na gotowym do pracy sprzęcie.

W pełnej gotowości do pracy podczas zimy znjaduje się ponad 200 pracowników Autostrady Eksploatacji, Operatora Autostrady Wielkopolskiej. Mają do dyspozycji 41 solarek, odpowiednio przygotowanych i rozlokowanych w 5 obwodach utrzymania wzdłuż całego koncesyjnego odcinka A2.

Oprócz sprzętu i ludzi, gotowych do podjęcia natychmiastowej akcji, Operator wspomaga się dodatkowymi, szczegółowymi prognozami pogody. Na bieżąco porównuje je z odczytami z własnych stacji meteo rozlokowanych wzdłuż koncesyjego odcinka oraz z informacjami pozyskanymi od patroli drogowych. Wszystko po to, aby w razie konieczności jak najszybciej wyjechać solarkami na autostradę.

Do zimy muszą przygotować się nie tylko drogowcy, ale i korzystający z autostrady kierowcy, pamietając o zmianie opon na zimowe czy wymianie płynu w chłodnicy i spryskiwaczach. W czasie bardzo intensywnych opadów śniegu i znacznie ograniczonej widoczności, warto rozważyć też zjazd na najbliższy MOP, by tam bezpiecznie poczekać aż pogoda się poprawi.

Ważne jest, aby podczas opadów śniegu, kiedy pracują na drodze solarki, nie wyprzedzać ich. To manewr bardzo ryzykowny – śnieg wydobywający się spod pługów może nie tylko uszkodzić samochód, ale też zepchnąć kierowcę z drogi. Dodatkowo pamiętajmy, że przed solarką droga jest jeszcze nieodśnieżona i poruszanie się po niej może być niebezpieczne. Pługi, w jakie wyposażone są solarki mają rozpiętość nawet do 8 metrów. Podczas prowadzenia akcji odśnieżających, sprzęt najczęściej porusza się w parach. Jego zadaniem jest oczyszczenie jak największej części autostrady w jak najkrótszym czasie.