powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Defibrylatory AED wzdłuż całej Autostrady Wielkopolskiej

Autostrada Wielkopolska zakupiła 22 defibrylatory AED. Ten ratujący życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia sprzęt jest dostępny dla podróżnych na każdym z  Miejsc Obsługi Podróżnych („MOP”) na koncesyjnym odcinku A2.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, kiedy serce przestaje tłoczyć krew, mamy 3 do 5 minut na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w mózgu chorego. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy jak najszybciej, nawet przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. W przywróceniu pracy serca może pomóc defibrylator AED.

Na każdym z 22 Miejsc Obsługi Podróżnych Autostrady Wielkopolskiej między Świeckiem a Nowym Tomyślem do dyspozycji ratowników i innych osób niosących pomoc w nagłych przypadkach są dostępne defibrylatory AED.

To sprzęt, który może bezwzględnie uratować czyjeś życie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale jeśli na jednym z naszych MOP bądź gdzieś na autostradzie wystąpi taka potrzeba użycia defibrylatora AED, chcielibyśmy aby była taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie kolejnych  fal pandemii natychmiastowy dostęp do fachowej pomocy medycznej może być w niektórych przypadkach ograniczony, a przyjazd karetki wydłużony. Dlatego zdecydowaliśmy się na pełną instalację takich urządzeń, które usprawnią udzielanie pierwszej pomocy i zwiększą szanse na przeżycie chorego w oczekiwaniu na ratowników medycznych. Dodatkowo mamy w planach w kolejnych latach propagowanie i szybkie szkolenia chętnych kierowców zatrzymujących się na MOPach w zakresie elementarnych zasad pierwszej pomocy. Zdrowie i bezpieczeństwo podróżujących jest dla Nas jednym z głównych priorytetów  – mówi Krzysztof Andrzejewski z Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

Defibrylatory AED są monitorowane, znajdują się w specjalnych szafkach skomunikowanych między innymi z Centrum Zarządzania Autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora będzie odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe. Po to, aby jeszcze skuteczniej chronić podróżnych i dbać o ich bezpieczeństwo.

W sytuacji kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy i użycia defibrylatora nie musimy obawiać się, że nie będziemy wiedzieli od czego zacząć. Każdy defibrylator jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku prowadzi ratownika, analizując stan pacjenta. . Dzięki temu nawet nieposiadający przeszkolenia użytkownicy AED mogą uratować komuś życie. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy czekamy na przyjazd pogotowia ratunkowego do kogoś kto stracił przytomność, udzielenie pomocy poszkodowanemu i rozpoczęcie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa jego szanse na przeżycie aż o 70%. Z kolei każda minuta zwłoki w rozpoczęciu defibrylacji zmniejsza te szanse o 10%.

Każdy zestaw ratujący życie, umieszczony na budynkach toalet na MOP, składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego (AED) z zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami. Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach AED, wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato. Obok szafek umieszczono tablice z instrukcją postępowania w nagłych przypadkach oraz użycia defibrylatora AED.

Film instruktażowy dostępny jest na kanale YouTube Autostrady Wielkopolskiej