powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Działamy wyprzedzająco

W okresie zimowym w stanie gotowości na 255 kilometrowym odcinku autostrady A2 między Świeckiem a Koninem jest 41 solarek oraz 200 pracowników Autostrady Eksploatacji. Praca sprzętu i ludzi wspierana jest szczegółowymi prognozami pogody, które na bieżąco są porównywane z odczytami z dodatkowych stacji meteo, rozlokowanych wzdłuż naszej autostrady, oraz z informacjami pozyskanymi od patroli drogowych.

Na wszystkich autostradach w Polsce obowiązuje pierwszy stopień utrzymania zimowego. Oznacza to, że sprzęt musi wyjechać na trasę w ciągu pół godziny od rozpoczęcia opadów śniegu. Jezdnia autostrady w ciągu dnia musi być odśnieżona w 2 godziny po ustaniu opadów śniegu i w 4 godziny po ustaniu opadów nocą. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć obsadę na gotowym do pracy sprzęcie. Pracownicy Autostrady Eksploatacji, odpowiedzialnej między innymi za utrzymanie zimowe koncesyjnego odcinka autostrady A2, mają do dyspozycji 5 magazynów soli zlokalizowanych wzdłuż 255 km odcinka A2, 41 solarek, szczegółowe prognozy pogody oraz aktualne informacje z własnych stacji meteorologicznych rozlokowanych na naszej autostradzie.

Do prowadzenia akcji zapobiegawczych i zwalczających na autostradach używana jest sól drogowa z roztworem wodnym chlorku sodu, a przy temperaturach sięgających poniżej -7°C z chlorkiem wapnia. Taka mieszanka pozwala szybko poradzić sobie z zalegającym na jezdni śniegiem. Wszystko po to, aby zapewnić osobom podróżującym Autostradą Wielkopolską maksimum bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w warunkach zimowych zależy w dużym stopniu także od kierowców. Dostosowanie prędkości do warunków na trasie, wyposażenie auta w opony zimowe, odpowiedni płyn do spryskiwaczy a dodatkowo także w ciepły koc i termos z gorącym napojem to działania, które pozwolą na bezpieczny przejazd. Pamiętajmy także o baku pełnym paliwa oraz utrzymywaniu większego dostępu między pojazdami. To ważne ze względu na widoczność i zachowanie opon podczas opadów śniegu. W czasie bardzo intensywnych opadów śniegu i znacznie ograniczonej widoczności warto również rozważyć zjazd na najbliższy parking, by tam bezpiecznie poczekać aż pogoda się poprawi.

Swoim zachowaniem na drodze możemy też wspomóc służby utrzymaniowe w sprawniejszym przeprowadzeniu akcji. Solarki poruszają się z prędkością do 60 km/h. Część kierowców, pomimo niebezpieczeństwa, ryzykuje i wyprzedza pracujący sprzęt. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podczas ciągłych opadów śniegu przed solarką droga jest jeszcze nieodśnieżona i poruszanie się po niej może być niebezpieczne. Dodatkowo śnieg wydobywający się spod pługów może nie tylko uszkodzić samochód, ale też zepchnąć kierowcę z drogi. Pługi, w jakie wyposażone są solarki na koncesyjnym odcinku A2 mają rozpiętość nawet do 8 metrów. Podczas prowadzenia akcji zwalczających, sprzęt najczęściej porusza się w parach. Pozwala to na odśnieżenie jak największej części autostrady w jak najkrótszym czasie.