powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Ćwiczenia służb ratowniczych na Autostradzie Wielkopolskiej

We wtorek 7 marca odbyły się ćwiczenia ratownicze na Autostradzie Wielkopolskiej. To stały element współpracy ze służbami – celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na autostradzie i zapewnienie sprawnej i szybkiej pomocy w razie wypadku.

Pozorowane zderzenie aut osobowych z ciężarówką to element wtorkowych ćwiczeń ratowniczych, które odbyły się na Placu Poboru Opłat Nagradowice. Na potrzeby ćwiczeń został wydzielony obszar zdarzenia, w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu innych pojazdów.

Tego rodzaju ćwiczenia organizujemy cyklicznie wraz ze służbami oraz spółką Autostrada Eksploatacja, odpowiedzialną za utrzymanie naszej autostrady. Dzięki takim symulowanym akcjom zarówno służby autostradowe, patrole jak i straż pożarna, policja i pogotowie mogą przećwiczyć czas reakcji, procedury postępowania oraz działania poszczególnych jednostek ratowniczych. Wszystko po to, aby w sytuacji realnego zagrożenia lub wypadku, reagować sprawnie i skutecznie pomóc poszkodowanym – mówi Michał Pabich, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 20:00 zaaranżowanym zderzeniem aut osobowych z samochodem ciężarowym przewożącym substancje niebezpieczne. Uruchomiona została pełna procedura informowania i działań: począwszy od zawiadomienia Centrum Zarządzania Autostradą przez jednego ze świadków zdarzenia, błyskawicznego przekazania informacji do właściwych służb, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, przyjazdu jednostek straży pożarnej z miejsc stacjonowania, po udzielenie pomocy, neutralizację zagrożenia i przygotowanie pasów ruchu dla innych użytkowników.
We wtorkowych ćwiczeniach wzięło udział 15 jednostek PSP łącznie ponad 50 strażaków, w tym m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z poznańskiej komendy PSP.

Nasze statystyki dobitnie pokazują, że pomimo dużego natężenia aut, na autostradach jest bezpiecznie. To między innymi zasługa obsługi autostrady, ale również i specyficznego, bezkolizyjnego układu jezdni. I to właśnie ta specyfika autostrady wymaga od służb ratowniczych innego podejścia. Zanim strażackie samochody wjadą na autostradę, muszą dokładnie przeanalizować, który wjazd będzie najlepszy. Pomyłka może oznaczać stratę drogocennych minut, bo zawrócenie po prostu może być niemożliwe – tłumaczy bryg. Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej, zarządcy koncesyjnego odcinka A2, oraz Autostrady Eksploatacji, co miesiąc spotykają się z reprezentantami służb mundurowych działających na autostradzie A2: Państwową Strażą Pożarną, Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną. Omawiają wówczas i analizują nietypowe przypadki z ostatnich 30 dni, po to, żeby jeszcze bardziej usprawnić współpracę przy podobnych interwencjach, a także planują działania i współpracę na najbliższy okres.

Co pewien czas organizowane są także ćwiczenia ratownicze. Pracownicy autostrady oraz służb mogą wówczas, w bezpiecznej, symulowanej sytuacji przećwiczyć określone zachowania, szybkość reakcji i koordynację działań. Dzięki temu, kiedy dojdzie do zdarzenia na autostradzie, każdy wie co ma robić, aby sprawnie i szybko pomóc poszkodowanym.

Realnym zdarzeniom na autostradzie, czy innej drodze, towarzyszy presja czasu i stres. Trzeba reagować szybko i właściwie koordynować działania. Dzięki przećwiczeniu i późniejszym omówieniu poszczególnych sytuacji oraz wyciągnięciu odpowiednich wniosków, podczas rzeczywistej interwencji każdy zna swoje zadania i bez wahania przystępuje do działań – dodaje Michał Pabich.

Zasady właściwego postępowania podczas wypadku, pożaru, katastrofy lub innego zagrożenia, zostały zebrane i opisane w tzw. Planie Działań Ratowniczych, który jest na bieżąco uaktualniany. Pozwala to maksymalnie usprawnić organizację oraz prowadzenie działań ratowniczych na autostradzie. Określa także koordynację działań wszystkich zaangażowanych służb i ich kompetencje w trakcie obsługi zdarzeń na autostradzie. Dziś z opracowanego na koncesyjnym odcinku A2 Planu Działań Ratowniczych, jako wzoru, korzystają także inni zarządcy dróg w Polsce.

Przypominamy – dla zgłaszania zdarzeń niebezpiecznych, w tym wypadków lub kolizji na Autostradzie Wielkopolskiej, równolegle z numerem alarmowym 112, funkcjonuje całodobowy nr SOS: 61 83 83 112.