powrót strona główna Każdy kilometr ma znaczenie
Powrót

Autostrada Wielkopolska – widocznie lepsze warunki

Początek roku to doskonała okazja do podsumowania minionego oraz zapowiedzi tego, co będzie realizowane w roku 2023. Autostrada Wielkopolska nie zwalnia tempa inwestycji i kontynuuje realizację wieloletniego planu. Tylko w ubiegłym roku wyremontowano ponad 40 km nawierzchni ciągu głównego oraz kolejne dwa węzły autostradowe. Spółka sukcesywnie wymienia także oświetlenie na bardziej ekologiczne oprawy LED. W planach są dalsze inwestycje w poprawę komfortu jazdy i bezpieczeństwa kierowców.

Tylko w 2022 roku wymieniono ponad 460 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni koncesyjnego odcinka autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Bukiem oraz węzłów autostradowych w tych miejscowościach. Łącznie to blisko pół miliona metrów kwadratowych nowej nawierzchni! W każdym z tych miejsc wymieniono warstwę ścieralną wraz z wykonaniem niezbędnych remontów konstrukcji drogi. Podczas wymiany warstwy ścieralnej zastosowano najwyższej jakości materiały, w tym wysoko modyfikowany asfalt HIMA, który zapewnia lepsze parametry i większą trwałość. Dzięki temu nawierzchnie są znacznie bardziej elastyczne, odporne na deformacje i zmęczenie oraz spękania niskotemperaturowe. Odnowiono także oznakowanie poziome i tablice drogowskazowe. To wszystko ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfort jazdy kierowców podróżujących Autostradą Wielkopolską.

Konsekwentnie wywiązujemy się z podjętych zobowiązań i realizujemy przyjęty wieloletni harmonogram prac. W tym roku będziemy kontynuować remont nawierzchni na odcinku miedzy Bukiem a Poznaniem oraz na węzłach autostradowych. To duża inwestycja i wyzwanie w świetle aktualnej sytuacji na rynku i galopujących kosztów, ale jakość naszej infrastruktury, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo kierowców i polepszamy komfort podróżowania, to nasz priorytet – mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

W minionym roku Spółka częściowo zmodernizowała także oprawy oświetleniowe, wymieniając mniej efektywne sodowe na bardziej ekologiczne oprawy LED. Kierowcy podróżujący na odcinkach między Jordanowem a Poznaniem oraz między Wrześnią a Koninem już doświadczają korzyści płynących
z nowego systemu oświetleniowego. Jego barwa i układy optyczne kierujące całe emitowane światło na autostradę polepszają widoczność, co wiąże się z poprawą bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo białe światło nie powoduje tak szybkiego zmęczenia wzroku kierowców. Inną zaletą opraw LED jest ochrona środowiska, która wiąże się ze zmniejszonym o około 50% zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dodatkowo, oświetlenie LED ma mniejszy wpływ na tereny sąsiadujące z autostradą – mniejsze „zanieczyszczenie” środowiska naturalnego światłem. W tym roku Spółka planuje dokończenie instalacji opraw LED na pozostałych odcinkach, Punktach Poboru Opłat oraz MOP tak, aby pod koniec roku kierowcy mogli w pełni korzystać z nowego oświetlenia w każdym miejscu Autostrady Wielkopolskiej.

Intensywny rok 2023

W planach jest także miedzy innymi przebudowa niektórych mostów i wiaduktów oraz budowa dodatkowych barier ochronnych. Projektowane są stacje ładowania pojazdów elektrycznych, których instalacja rozpocznie się w 2024. Oferta handlowo-usługowa w Miejscach Obsługi Podróżnych w 2023 roku nadal będzie rozwijana i wzbogacana o nowe formaty. Zgodnie z planem postępują prace nad rozbudową 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu na odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód.

Sukcesywnie wsłuchujemy się w potrzeby kierowców, analizujemy sytuację i podejmujemy działania, które zapewniają sprawny, bezpieczny i wygodny przejazd naszą autostradą. Prace nad rozbudową kolejnych 10 km obwodnicy Poznania o 3 pas rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kierowcom gotową, dobrze przemyślaną i przygotowaną usługę, a realizacja tej inwestycji była dla nich jak najmniej uciążliwa. Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, 3 pas na wspomnianym odcinku będzie gotowy do końca 2025 roku. – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Dobudowa 3 pasa na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód jest znacznie trudniejszym projektem pod względem technicznym niż niedawno zrealizowana rozbudowa odcinka Poznań Zachód-Poznań Krzesiny. Obejmuje znacznie większy zakres prac ziemnych – rozbudowa wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. A to wiąże się nie tylko z niezwykle precyzyjnym i czasochłonnym procesem planistycznym, ale także z ewentualnymi wyzwaniami logistycznymi, które mogą pojawić się po rozpoczęciu prac ziemnych.

Autostrada jest organizmem, którego prawidłowe funkcjonowanie gwarantuje sprawny, bezpieczny i wygodny przejazd. To usługa, na którą składają się: nieustanna dbałość i zapewnienie dobrej nawierzchni, wysoki standard utrzymania zimowego, rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój jak np. oświetlenie ekologiczne czy stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz przede wszystkim wszystkie możliwe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo na drodze.